İlber Ortaylı 'aday profili'ni anlattı: Çıtayı yükseltmek durumundayız

İlber Ortaylı 'aday profili'ni anlattı: Çıtayı yükseltmek durumundayız
Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2023 seçimlerinde oy vereceği adayın profilini anlattı. Ortaylı, "Düpedüz tabula rasa, hâli-yüz-zihn, yani boş bir zatın o milletin yarısına hitap edemeyeceği, haksız davranacağı çok açık. Çıtayı yükseltmek durumundayız" dedi.

Artı Gerçek - Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy vermek isteyeceği adayın profilini anlattı. "Benim oy vereceğim aday profili çok zor ama var. Bir kere bir şey yapmış olacak" diyen Ortaylı, "Hakkında dedikodu olmayacak. Dürüst davrandığı, adil davrandığı, bilgili olduğunu göreceğim" ifadelerini kullandı.

Ortaylı, "Bir kere çok seçkin bilgisi olan birisi olacak. Çünkü Türkiye halkının yarısı okumuş, yarısı dünyadan bir haber. Düpedüz boş bir zatın o milletin yarısına hitap edemeyeceği, onlara haksız davranacağı çok açık. Çıtayı yükseltmek durumundayız" diye konuştu.

YouTube'daki Kafa TV kanalında yayınlanan ‘Cahille Sohbeti Kestim’ programında gazeteci Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtlayan Ortaylı, şunları söyledi:

'BİR ŞEY YAPMIŞ, YARATMIŞ ADAMI KASTEDİYORUM'

"Benim oy vereceğim aday profili çok zor ama var. Bir kere bir şey yapmış olacak. Göreceğim ben iktidarda. Tabii şimdiki iktidarı kastetmiyorum. Belediye reisi düzeyinde veya geçmişteki önemli bir bakanlık düzeyinde bir şey yapmış, yaratmış adamı kastediyorum. Tabii bir şeyi unutmamak lazım; bu memlekette o kadar uzun boylu da kimse kalamıyor. O tek parti devrindeymiş yedi yıllık Milli Eğitim Bakanı mesela... Bilmem kaç yıllık dışişleri bakanı mesela. Şimdi o imkan çok azaldı. Buna rağmen böyle biri olabilir.”

'ÇITAYI YÜKSELTMEK DURUMUNDAYIZ'

Ortaylı, ‘Kişilik özellikleri olarak nasıl biri olmalı?’ sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Hakkında dedikodu olmayacak. Dürüst davrandığı, adil davrandığı, bilgili olduğu... bir kere çok seçkin bilgisi olan birisi olacak. Çünkü Türkiye halkının yarısı okumuş, yarısı dünyadan bir haber. İçlerinde hakikaten dünyanın standartlarına uygun entelektüeller var. Dar bir grup da olsa.

Bianenaleyh, böyle düpedüz tabula rasa, hâli-yüz-zihn, yani boş bir zatın o milletin yarısına hitap edemeyeceği, onlara haksız davranacağı çok açık. Onun için çıtayı yükseltmek durumundayız.

'İYİ MÜHENDİSİN, İYİ DOKTORUN DA HAKKINDA KORUYACAK'

Burası öyle, rastgele bir toplum değil artık, üçüncü dünya karakteri yok. Burada bir şeyler var. O bir şeyler varsa, orada bir takım vatandaşlar varsa, müteşebbis varsa, iyi mühendis, iyi hekim varsa, ben bunların hakkını da koruyacak bir adam isterim. Yani bana, bir takım sapıklar hastaneye saldırıp doktoru dövdükleri zaman bana 'E işte halk böyle düşünüyor' falan diye alttan çeviren insan değil, doğru dürüst adam isterim."

'BAĞIRAN, NUTUK DENEMESİ YAPAN ADAM İSTEMİYORUM'

Ortaylı, gazeteci Işık'ın "Ben mesela benim adayımın konuşurken bağırıp çağırmasını istemiyorum. Herkesle kavga etmesini istemiyorum" demesi üzerine de, "E istemezsin tabii. Evet, bu bana uyuyor. Ne diye bağırıyor ki? Laf salatasına lüzum yok yani. Ben karşımda nutuk denemesi yapan bir adam istemiyorum.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar