'İmamoğlu' davasında karar metni: Mahkeme hapis cezasını iki defa artırmış

'İmamoğlu' davasında karar metni: Mahkeme hapis cezasını iki defa artırmış
Yayınlanma:
A+ A-
İBB Başkanı İmamoğlu'na siyasi yasak ve 2 yıl 7 ay 15 gün ceza veren mahkemenin karar metnine ulaşıldı. İmamoğlu'nu 1 yıl 6 ay hapse çarptıran mahkeme, cezayı 1/6 ve 1/2 oranında iki kez artırmış.

Artı Gerçek- İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu 'YSK üyelerine hakaret' gerekçesiyle 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptıran ve siyasi yasak uygulanmasına karar veren Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararının metni ortaya çıktı.

Metne göre mahkeme heyeti İmamoğlu'nu "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" iddiasıyla TCK'nin 125/3-a maddesi uyarınca 1 yıl 6 ay hapse çarptırdı.

Daha sonra "sanığın bu eylemi basın önünde alenen işlediği" gerekçesiyle ceza 1/6 oranında artırılarak 1 yıl 9 ay hapse çevrildi.

Ardından "sanığın eylemi kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı işlediği" gerekçesiyle ceza 1/2 oranında artırıldı ve 2 yıl 7 ay 15 güne çıkarıldı.

Kararda sanık ve avukatlarının 7 gün içinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yoluna başvurma hakkı bulunduğu belirtildi.

karar-nxop.jpg

Öne Çıkanlar