İmamoğlu: Ne sen ne uydurma yargı kararların İstanbul'u teslim alamayacak

İmamoğlu: Ne sen ne uydurma yargı kararların İstanbul'u teslim alamayacak
Yayınlanma:
A+ A-
İmamoğlu, Maltepe etkinlik alanındaki fetih etkinliğine katıldı. Eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte sahneye çıkan İmamoğlu, "Ekrem Başkan" ve "Hizbullah yıldıramaz bizleri" sloganlarıyla karşılandı.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Maltepe Etkinlik Alanı'ndaki "Fethin 570. Yıldönümü" programına katıldı. Etkinlikte İmamoğlu eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte sahneye çıkmadan önce, İBB Mehter takımı, mehter marşları çaldı.

İBB Başkanı sahneye geldiğinde ise "Hizbullah yıldıramaz bizleri" ve "Ekrem Başkan" sloganları atıldı.

Fatih Sultan Mehmet'in bu coğrafyayı fethinde gönülleri de fethettiğini söyleyen İmamoğlu, etkinlikte şu konuşmayı yaptı:

'BARIŞ İÇİNDE YAŞLAYABİLECEĞİMİZE İNANIYORUZ'

"Girdiğimiz yeni dönemin ilk günündeyiz. Bu ülkenin tarihine hepiniz saygı duyuyorsunuz. Bir kutuplaşmayla yüz yüze olmamıza rağmen barış içinde yaşayabileceğimize hep birlikte inanıyoruz. Umutsuzlukla yüz yüze olmamıza rağmen bu topraklardan umut fışkırabileceğine inanıyoruz. Birtakım bölen siyasete rağmen daha güçlü birlik oluşturmanın mümkün olabileceğine inanıyorsunuz.

Tarih akışını fetihler değil fatihler değiştirir. İstanbul 5 yıl düşman işgali altında kalmıştır. İstanbul'u işgalden kurtarıp bir kez daha bizlere armağan eden kişi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Onun için sorumluluğumuz, ona da olan borcumuzdur. Ne demiştir Atatürk, işgalciler için: Geldikleri gibi gidecekler. Fatih'in ve Atatürk'ün emanetini sonsuza kadar yaşatacağız değil mi?

İstanbul asla parçalara ayrılıp Satışa çıkarılabilecek bir şehir değildir. Burası fethin ve Atatürk'ün İstanbul'udur ve İstanbul, Türkiye'dir unutmayın.

Oyunu kullanarak millet iradesinin ortaya çıkmasına katkı sunan büyün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. İktidarın neden olduğu bütün olumsuzluklarla birlikte bu seçimi kazanamadık. Kişisel olarak elbette üzgünüm. İktidarın siyaset anlayışı, devlet yönetme biçimi, toplumla kurduğu ilişkiyi bu sorunların kaynağı olarak görüyorum. Mücadelemize devam edeceğiz.

570dc7037f7ddbd2a888404020cd4e88.jpg

'ORDU'DA GENCECİK BİR EVLADIMIZ HAYATINI KAYBETTİ'

Cumhuriyet nedir biliyor musunuz, yöneticilerin haddini bildiği ve halka hesap verdiği rejimin adıdır. Milletimiz evet cumhurbaşkanlığı yetkisini Cumhur İttifakı'na vermiştir. Hayırlı olsun. Ancak kutuplaştırma vardır. Farklı düşünenler terörist, hain ilan edilmiştir. Ordu Güzelyalı'da gencecik bir evladımız hayatını kaybetti. Bu asla kabul edilemez.

Türkiye toplumunun değişim arzusunun dün akşam gördüğümüz sonuçtan çok daha büyük olduğunu biliyorum. Bu ülkede daha iyi bir hayat daha müreffeh bir toplum, pürüzsüz bir demokrasi talep eden kesimlerin mücadelesini siz sevgili gençlerle birlikte inşa etmeliyiz.

'ASLA İSTANBUL'U ALAMAYACAK'

Mücadele kararlılığına sahip olduğumuzdan hiçbir vatandaşımızın kuşkusu olmasın.

Bu ülkedeki değişim iradesini sil baştan inşa etmek zorundayız. Mücadele kararlılığına sahip olduğumuz konusunda hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Umut ve cesaretle yürümeye devam edeceğiz. Size söz veriyorum, her zaman doğru olduğuna inandığımız için çıktığımız bu yolda bir tane bile geri adım atmadan hep birlikte yürümeye devam edeceğiz.

O yolda daha hızlı koşacağım. Bu yola birtakım isimler koyanlar olabilir. Öğrenilmiş çaresizlikler benim defterimde yok. Biz o dünyaları artık değiştirmek istiyoruz. Geleceği hepinizle birlikte temsil ediyoruz.

Birisi hala bir seçim kazansa da İstanbul'un iradesine saygı duymayabilir. Ne sen ne uydurma yargı kararların İstanbul'u asla teslim alamayacak.

Bir şeyi unutuyorlar, biz İstanbul'u fethetmedik onu Fatih Sultan Mehmet fethetti. Bu kardeşiniz gönülleri fethetti gönülleri. Evet ülkemiz ve demokrasimiz adına üzüntüm var ama asla karamsar olmadım. Artık herkes bu sürecin en çalışkan neferi olmaya söz verecek.

En zor şartlar altında, millet sevgisiyle, mücadeleye hep birlikte başlayacağız. Kavgacı olmadan karşı görüşlü olmanın hep değerini gördük. Dinlemeye istekli olduktan sonra kötülüğün iyiliğe dönüşeceğini gördük.

'BU MİLLETİN DEĞİŞİM İRADESİ DEFALARCA DENENDİ'

Sakın umutsuz olmayın. Milyonlarca insan, hayallerimiz hep birlikte ulaşabiliriz. Sevgili gençler, cesur olmalıyız cesur. Cesaret önemli. Bu milletin değişim iradesi daha önce de defalarca denendi ve başarıya ulaştı. Her seferinde yeni bir nesil doğdu ve yapılması gerekeni yaptı.

Yürümekte olduğumuz bu doğru ve haklı yolda artık herkes bu sürecin en çalışkan neferi olmayı kendisine görev görecek. Mutlaka başaracağız. Bu güzel ülke mutlaka özgür, adil, refah içinde ve demokratik bir ülke olacak. Kimse kendisini umutsuz hissetmesin.

'ARTIK DEĞİŞİM KAZANSIN DEMEK İÇİN HAZIR MIYIZ?'

Bugün önümüzdeki güçlüklerin neler olduğunu hepimiz biliyoruz. Sonu gelmeyen bir otoriterleşme, tehlikeli kamplaşma, ortak geleceğimizi tehdit eden ekonomik çöküntü ve ne yazık ki sığınmacı sorunu en çok canımızı sıkan işler. Ve insanların bir şey öğrenemediği yetersiz eğitim sistemi.

Daha adil bir hayat ve daha eşit fırsatlar için yol yürümeye hazır mıyız. Her çocuk için daha iyi hayat koşulları için, daha iyi sağlık imkanları için hazır mıyız? Artık değişim kazansın demek için hazır mıyız? Daha güçlü bir Türkiye için hep birlikte çalışmaya hazır mıyız?

Hatalarımızdan, eksiklerimizden ders çıkaracağız. Sırt sırta verirsek ve inanırsak en imkansız görünenlerin imkansız olmadığını göstereceğiz. Hep birlikte bu ülkenin değişim isteyen milyonlarıyla birlikte yapacağız."

'DEĞİŞİMİ KONUŞACAĞIZ' DEMİŞTİ

İmamoğlu, seçim sonuçlarının ardından yaptığı açıklamada, "Doğru işler yaptık ve hep birlikte sonuç aldık, birlikte başardık. Kimse endişe etmesin. Her şey yeniden başlıyor. Unutmayan değişmeyen tek şey değişimdir. Her sahada her ortamda değişim. Aynı şeyleri yaparak aynı sonuç beklemeyeceğiz artık. Tıpkı 38 yaşındaki Mustafa Kemal Atatürk gibi. Tıpkı 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet gibi yapacağız" demiş ve herkesi Maltepe'ye çağırmıştı.

İmamoğlu, " Bütün İstanbulluları saat 20.00'de Maltepe'ye fetih etkinliğine davet ediyorum. Gençliğimiz var. Heyecanımız yüksek" ifadelerini kullanmıştı.

İBB Başkanı İmamoğlu, ayrıca bugün yaptığı çağrıyla "Bu akşam göz göze geleceğiz, yürek yüreğe olacağız. Yapacaklarımızı ve değişimi konuşacağız. Tüm kalpleri fethetmek için nasıl daha hızlı koşacağımızı birlikte paylaşacağız." demişti. HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar