İmamoğlu'ndan 'yeni parti' yorumu: Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız

İmamoğlu'ndan 'yeni parti' yorumu: Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız
'Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız. Şunu kast ediyorum, Türkiye'nin yeni bir siyaset diline ihtiyacı var.'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiyle ilgili soruya "Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız. Şunu kast ediyorum, Türkiye'nin yeni bir siyaset diline ihtiyacı var" şeklinde yanıt verdi. İmamoğlu, Suriyelilerin İstanbul'dan gönderilmesine ise "Kaydı olmayanların illere gönderilmesi gerekli bir işlem, sosyoloji bu yükü taşımaz" sözleriyle destek verdi. 

DW Türkçe’den Bülent Mumay’a konuşan İmamoğlu, "Yerel seçimlerden sonra iç siyasette kıpırdamalar var. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın parti hazırlıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye siyasetinin bugünkü dengeleri değiştirecek bir ivme yakalayacaklarını düşünüyor musunuz?" sorusunu yanıtlarken, iki ismin de çok güçlü geçmişinin olduğunu dile getirdi.

İmamoğlu şöyle devam etti:

"Çok üst seviyede sorumluluk elde etmiş kişiler. Toplumda nasıl bir karşılık bulacağını elbette zaman gösterir. Kararlı duruşlar siyasette çok önemlidir. Geri adım atmamaları, bir inancı varsa geri adım atmamaları çok önemlidir. Türkiye’nin kararlı duruşlara ihtiyaç var. Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız. Şunu kast ediyorum, Türkiye’nin yeni bir siyaset diline ihtiyacı var. Tek başına kişiliklerin faydadan çok zarar verdiğini yakinen görüyoruz. Buna karşılık vermemiz lazım. Siyaset güncel bir olay değildir. Ürettiğiniz siyasi mekanizmalar geleceği etkiler. Ben adım atarken öyle adım atıyorum. Bunların ihtiyaçtan doğduğunu düşünüyorum. Güçlü siyasi kimliklerin varlığı toplumlar açısından önemlidir."

SURİYELİLERİN GÖNDERİLMESİNE DESTEK 

İstanbul’daki Suriyelilerin tüm insani sorunlarına sahip çıkacağını söyleyen Ekrem İmamoğlu, mültecilerin il dışına gönderilmesi uygulamasına ise destek verdi. Suriyelilerle ilgili sürecin başından itibaren kötü yönetildiğini ifade eden İmamoğlu, "Neden bu noktaya gelindi, neden tedbir alınmadı diye sormak lazım" ifadelerini kullandı.

İstanbul'un bu yükü kaldırmasının zor olduğunu da belirten İmamoğlu, "Kaydı olmayanların illere gönderilmesi gerekli bir işlem. Sosyoloji bu yükü taşımaz" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar