İmamoğlu'ndan İstanbullulara kritik deprem çağrısı: Taramamıza izin verin

İmamoğlu'ndan İstanbullulara kritik deprem çağrısı: Taramamıza izin verin
Yayınlanma:
A+ A-
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, olası deprem konusunda İstanbullulara kritik bir çağrı yaptı. "Riskli yapıları taramamıza izin verin" diyen İmamoğlu, 1999 öncesi yapılmış olup tarama yaptıran bina sayısının çok düşük olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Maraş merkezli iki büyük depremin 40 bine yakın kişinin ölümüne yol açmasının ardından gözler bir yandan da İstanbul'da beklenen depreme çevrilmiş durumda. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbullulara 1999 öncesi yapılan binaların taranması için çağrıda bulundu.

"Bu hayat meselesi başka bir şey değil" diyen İmamoğlu, belediyenin tarama çalışmalarına ilişkin bir video da paylaşarak şunları söyledi: "İstanbullulara çağrımdır, riskli yapıları taramamıza izin verin. Şu ana kadar, 1999 öncesi yapılmış 107 bin binadan ne yazık ki sadece 29 bini tarama yapmamızı kabul etti. Gerçek tabloyu görmek ve birlikte çözüm üretmek zorundayız."

İmamoğlu, dün yaptığı açıklamada da "Deprem bilimsel bir olgudur ve bu tehdit İstanbul için de geçerlidir. Felaketten sonra, sorumlu yöneticilerin TV’lerde ağlaması, çeyrek asırlık iktidarların “kader” savunması sadece sorumluluktan kaçmaktır. Önce tedbir sonra tevekkül. Birlikte tedbir alalım, beraber çalışalım" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar