'İnfaz listesinde' ismi yer alan Gökhan Yavuzel saldırıya uğradı

'İnfaz listesinde' ismi yer alan Gökhan Yavuzel saldırıya uğradı
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Temmuz 2021 01:58
A+ A-
Evine yakın bir noktada saldırıya uğrayan Yavuzel, saldırı anını Artı Gerçek'e anlattı. Yavuzel, evinin yakınındaki bir parkta saldırıya uğradığını belirtti.

ARTI GERÇEK- Gazetecilerin ve muhalif isimlerin yer aldığı infaz listesinde ismi yer alan Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi edebiyatçı ve yazar Gökhan Yavuzel, dört kişinin saldırısına uğradığını duyurdu. Yavuzel, saldırganların Türkçe konuştuğunu ve hakaretlerde bulunduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta Alman polisleri tarafından doğrulanan ve aralarında gazetecilerin de yer aldığı 'infaz listesinde' ismi yer alan Gökhan Yavuzel, bugün saldırıya uğradı. Dört kişinin saldırısına uğradığını sosyal medya hesabından duyuran Yavuzel, karakoldaki ifadesininin ardından evine bırakıldığını ve sırtında morluklar olduğunu belirtti. Yavuzel, "İsimlerimizi medyaya 'infaz listesi' olarak hedef gösteren dalkavuklar; bunun bedelini elbet ödersiniz" diyerek saldırıya tepki gösterdi.

'TÜRKÇE KONUŞUP, KÜFÜR EDİYORLARDI'

Saldırıya ilişkin Artı Gerçek'e açıklama yapan Yavuzel, yaşadığı bölgeye yakın bir parkta saldırıya uğradığını ve polislerin de burada olduğunu bildiğini kaydetti. Yavuzel, saldırı anını şöyle anlattı:

"Saldırıyı, parktaki kör bir noktada yaşadım. Önce arkadan bir yumruk geldi ve görebildiğim kadarıyla dört kişiydiler. Yere düştüğümde sırtıma vurmaya başladılar. Kendimden geçtim bir süre. Her biri küfür ediyordu, Türkçe konuşuyorlardı. 'Sıra diğerlerine de gelecek' gibi tehditlerde bulundular. 'Vatansızlar, şerefsizler' diye küfürler ve hakaretler ettiler. 'İstesek hepinizi öldürürüz bu size az bile' dediler. Ben yere düştüğümde şiddetli bir yumruk aldım gözüme. Sonra sol kaşıma bir yumruk aldım. O an kendimi iki elimle kafamı korudum. Ellerinde küçük bir sopa vardı."

AVRUPA'DAKİ MUHALİFLERİN YER ALDIĞI 'İNFAZ LİSTESİ' YAYINLANMIŞTI

Gazeteci Erk Acarer’e yapılan saldırının ardından 16 Temmuz Cuma günü, iki Kriminal Alman polisi, Artı Gerçek ve Artı TV Genel Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç’ın Köln’de yaşadığı eve giderek can güvenliğinin tehlikede olduğu konusunda kendisini uyarmış ve sosyal medyada paylaşılan 'infaz listesinin' varlığını doğrulamıştı. 

İNGİLİZ POLİSİ DE LİSTEYİ DOĞRULAMIŞTI

2018'de adına düzenlenen karalama kampanyalarının ve aldığı tehditlerin ardından Türkiye'den ayrılmak zorunda kalan ve pandemi sürecinde Birleşik Krallık ülkesi Galler'e sığınan Yavuzel de isminin ‘jitemkurt’ adlı Twitter hesabı tarafından yayınlanan 21 kişilik ‘infaz listesi’nde yer aldığını gördükten sonra yaşadığı bölgenin karakoluna gitmişti. İngiliz polisinin de listenin varlığından haberdar olduğunu belirten Yavuzel, "Polis memuru yetkili birileri ile görüşüp haber verdikten sonra bana konu hakkında bilgilerinin olduğunu söyledi" demişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar