İPA araştırdı: İstanbulluların yüzde 97,8’i ekonomik sebeplerle gıda çeşidini azalttı

İPA araştırdı: İstanbulluların yüzde 97,8’i ekonomik sebeplerle gıda çeşidini azalttı
İstanbul Planlama Ajansı (İPA), İstanbulluların ev içi gündeminin nabzını tuttu. Buna göre, evlerde geçen ay 31 Mart yerel seçimleri ve ekonomik sorunlar konuşuldu. Katılımcıların yüzde 97,8’i ekonomik sebeplerle gıda çeşidini azalttığını belirtti

Artı Gerçek - İstanbul Planlama Ajansı (İPA), İstanbulluların "ev içi gündemini" araştırdı. Kentte yaşayanların duygu durum seviyesi, ekonomik tercihleri ve iş memnuniyetlerine uzanan birçok başlıkta yapılan ankette, İstanbulluların ev içi gündeminin 31 Mart yerel seçimleri ve ekonomik sorunlar olduğu belirlendi.

1000 kişi ile telefonla yapılan görüşmelerde öne çıkan veriler şöyle:

* Katılımcıların yüzde 67’si 31 Mart yerel seçimlerinin konuşulduğundan söz etti. İkinci sırada, yüzde 22,7 ile ekonomik sorunlar, üçüncü sırada ise yüzde 4,1 ile İsrail’in Gazze savaşı yer aldı.

* İstanbulluların yüzde 70,1'i bayramı İstanbul’da geçirdi. Bayramı genellikle İstanbul dışında geçiren katılımcıların yüzde 20,1’i bu bayramda ekonomik sebeplerden dolayı İstanbul’da olduğunu belirtti.

'YÜZDE 33,9 KREDİ KARTI ASGARİ TUTARINI ÖDEYEBİLİYOR'

* Kredi kartı kullananların yüzde 48’i aylık kart borcunun tamamını, yüzde 33,9’u ise borcun asgari tutarını ödeyebildiğini belirtti. Yüzde 5,4’ü asgari tutar ile borcun tamamı arasında bir miktarda, yüzde 4,1’i asgariden az miktarda ödeme yapabildiğini belirtirken, yüzde 8,6’sı kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğini ifade etti.

* Mart ayında katılımcıların yüzde 47,4’ü "kıt kanaat" geçinebildiğini belirtti. Mart ayında katılımcıların yüzde 17,9’u bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 13,7’si aslında pek geçinemediğini, yüzde 47,4’ü kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 21’i ise geçinebildiğini ve kenara da para koyabildiğini belirtti.

'İNDİRİME GİREN GIDALAR TERCİH EDİLİYOR'

* Katılımcıların yüzde 60,9’u satın aldığı gıda miktarının azaldığını belirtirken, yüzde 58,7’si indirime giren gıdaları tercih etme sıklığının arttığını belirtti.

'YÜZDE 97,8 EKONOMİK SEBEPLERLE GIDA ÇEŞİDİNİN AZALTTIĞINI BELİRTTİ'

* Katılımcıların yüzde 59,1’i geçen seneye göre satın aldığı gıda çeşidinin azaldığını belirtti. Katılımcıların yüzde 85,3’ü kırmızı et, yüzde 43,3’ü beyaz et, yüzde 33,7’si süt ve süt ürünü çeşitlerinde satın aldığı gıda çeşidinin azaldığını belirtti. Yüzde 36,8’i gıda alışverişlerinde ilk dikkat ettiği özelliğin ürün fiyatı olduğunu belirtti. Yüzde 97,8’i ekonomik sebeplerle gıda çeşidini azalttığını belirtti.

'İSTANBULLULARIN STRES SEVİYESİ 6,3 MUTLULUK SEVİYESİ 5,9'

* Yapılan ankette İstanbulluların stres seviyesi 6,3 mutluluk seviyesi 5,9 olarak ölçüldü. Katılımcılara mart ayındaki duygu halleri soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların ortalama stres seviyesi 6,3 olarak ölçülürken kaygı seviyesi 5,9 olarak ölçüldü. Mart ayındaki yaşam memnuniyeti 4,8 ve mutluluk seviyesi 5,9 olarak ölçüldü.

'YÜZDE 29’U YÜKSEK SESLİ TARTIŞMAYA GİRDİ'

* Katılımcıların yüzde 29’u yüksek sesli tartışmaya girdiğini belirtti. Tartışmaların yüzde 40,1’i aile arasında, yüzde 30,6’sı iş ortamında gerçekleşti.

İSTANBUL’UN İLK ÜÇ SORUNU: ULAŞIM, DEPREM, EKONOMİ

* Katılımcılara göre İstanbulluların ilk üç sorunu ulaşım, olası İstanbul depremi ve ekonomik sorunlar oldu. Katılımcılara göre İstanbul’un ilk üç sorunu yüzde 57,9 ile ulaşım, yüzde 49,4 ile ekonomik sorunlar ve yüzde 47,3 ile sığınmacı ve mülteciler olarak belirlendi. (ANKA)

Öne Çıkanlar