İptal edilen İstanbul seçimindeki sandık görevlileri beraat etti

İptal edilen İstanbul seçimindeki sandık görevlileri beraat etti
Yayınlanma:
A+ A-
31 Mart yerel seçimlerinden sonra 17 sandık görevlisine açılan davada beraat kararı çıktı.

Artı Gerçek - İptal edilen 31 Mart 2019 İstanbul seçimlerinde usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan sandık görevlisi 17 kişi beraat etti. CHP Yüksek Disiplin Kurul Üyesi avukat Doğuşcan Aydın Aygün, "İptal edilen seçimlere yönelik iddiaları güçlendirmek için yapılan şikayetlerden biri sonucu açılan bir dava bu. Soruşturma bile açılmaması gerekiyordu. Beraat kararını bekliyorduk" dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde, İstanbul'da kurulu sandıklarda seçim sonuçlarını etkileyecek maiyette usulsüzlükler yapıldığı ihbarı iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonucunda, Kadıköy ve Ataşehir'de bazı sandıklarda usulsüzlük yapıldığı kaydedilerek 41 sandık başkanı ve üyesi hakkında "görevi ihmal" ve "görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 ayrı dava açılmıştı. Kadıköy'deki sandıklara ilişkin açılan 2 davada yargılananlar, daha sonra beraat etmişti.

KAFTANCIOĞLU: O GÜN BANGIR BANGIR KONUŞAN SİYASETÇİLERE GELSİN

Ataşehir'deki 4 sandıkta, aralarında AKP, CHP, HDP ve İYİP üyeleri ile memurların da bulunduğu görevli 17 kişi hakkında "görevi ihmal" ve "görevi kötüye kullanmaktan" açılan davanın 10'uncu duruşması dün, Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davada, tüm sandık görevlileri hakkında beraat kararı verildi.

Mahkeme kararını sosyal medya hesabından paylaşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "Fikri takip önemli: 31 Mart’tan hemen sonra 'bir şeylerin olduğu ama hiçbir şeyin olmadığı' dönemde herkese olmadık iftiralar atarlarken 43 sandık görevlisi hakkında da FETÖ soruşturması başlatmışlardı. O gün bangır bangır konuşan siyasetçiler ve bataklık medyasına gelsin" açıklamasında bulundu.

halktv.comtr'de yer alan habere göre, CHP Yüksek Disiplin Kurul Üyesi avukat Doğuşcan Aydın Aygün, soruşturma bile açılmaması gereken bir süreç yaşandığını belirterek, "İptal edilen seçimlere yönelik iddiaları güçlendirmek için yapılan şikayetlerden biri sonucu açılan bir dava bu. Soruşturma bile açılmaması gerekiyordu. Sandıklarda bir yanlış, düzeltilmesi gereken bir şey varsa itiraz yolu ile ilçe ve il seçim kurulu kararıyla bir değişiklik ve denetlemeye yapılabilirdi. İlgili sandıklara yönetilen işlemler ise ihmalden çok süreç içerisinde yaşanabilecek hususlardı. Sırf seçimin iptaline yönelik algı oluşturmak için başlatılmış bir süreçti" ifadelerini kullandı. (Kaynak)