Kocaeli'de olduğu iddia edilen ırkçı fırının adresi aranıyor

Kocaeli'de olduğu iddia edilen ırkçı fırının adresi aranıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 02:50
A+ A-
Kocaeli'nin İzmit ilçesinde olduğu iddia edilen bir fırının camına astığı 'Askere beleş, Türklere bir, Suriyeliye 5 liradan poğaça satığını duyuran afişe hem destek hem de tepki var.

Ülkelerindeki savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyelilere yönelik ırkçı saldırılar artarak sürüyor. En son Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yaşandığı iddia edilen bir olay ırkçılığın geldiği boyutu gözler önüne serdi. 

Kocaeli'nin merkez İzmit ilçesinde faaliyet gösterdiği iddia edilen bir fırının camına asılan, 'Askere beleş, Türklere 1 TL, Suriyeliye 5 liradan poğaça satığını duyuran 'İzmitliler' imzalı afiş hem destek hem de tepki görüyor.
 

 

IRKÇI FIRINA SOSYAL MEDYADA DESTEK VAR

Twitter'da hala faal olan ve hasp hakkında henüz bir inceleme başlatılmadığı öğrenilen 'Zeynep @duygusalturkcu' adlı hesptan paylaşılan ırkçı mesaj, bir anda yayılarak binlerce beğeni alırken, mesaja az da olsa tepki gösterildi.

İlk olarak Twitter'da '@duygusalturkcu' isimli hesaptan paylaşılan mesajın ardından Kocaeli'de ırkçı fırının nerede olduğu araştırıldı. Hiç bir sonuç elde edilmeyen arayışın ardından devreye Kocaeli Fırıncılar Odası girdi.

Sözcü gazetesine konuşan Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ırkçı fırını tespit etmek için çalışma başlattıklarını duyurdu.

IRKÇI FIRIN TESPİT EDİLEMEDİ

Fırın camındaki ırkçı notun hem yasalara hem de insanlığa aykırı olduğunu belirten oda başkanı, İzmit'teki fırınların tek tek incelediğini ancak tespit edilemediğini belirtti.

İzmit'in ardından diğer ilçelerde de inceleme başlattıklarını söyleyen  Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, "Bu ve benzeri ırkçı yaklaşımları kabul etmemiz söz konusu olamaz. Ben bu yaklaşımı herhangi bir fırıncının yapabileceğini düşünmüyorum. Birileri sosyal medya sitelerinde ortalığı karıştırmak için vitrine kağıt asıp fotoğraf çekmiş. Sonra da kağıdı indirmiş. Suriyeliler dolayısıyla mağdur olanların varlığı yadsınamaz ancak bu şekilde bir uygulama ile tepki vermek bize yakışmaz" dedi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar