Irkçı komplo teorileri üretilmişti: Efe, 19 Mayıs'ta da İmamoğlu'nun yanına geldi

Ekrem İmamoğlu, 23 Nisan'da komplo teorilerine konu edilen çocukla 19 Mayıs töreninde sohbet etti. İmamoğlu, "Pırlanta gibi bir çocuğumuz" dedi.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim meydanındaki anıtta düzenlenen 19 Mayıs törenine katıldı.

Törende, 23 Nisan'da İmamoğlu'nun yanına gelince komplo teorileri üretilen babası Türk, annesi Afrikalı çocuk da yer aldı.

İmamoğlu'nun yanına gelen Efe Ercan adlı çocuk, bir süre sohbet etti. Tören sonrasında diyaloğu sorulan İmamoğlu, şöyle konuştu:

"Pırlanta gibi bir çocuğumuz. Çocuğumuzun bir tarafı Türk, bir tarafı Afrika kökenli, bizim evladımız. Büyükannesiyle geliyor. ‘Tutamadım evde’ diyor. Bayrama coşkuyla gelmek istedi diyor. Otizmli bir çocuğumuz ama zeki, duyguları yüksek, bayrama nasıl bir ciddiyetle geldiğini gördünüz ve ‘Bu akşam etkinlikler nerede’ diye herkese sordu, farklı farklı ilçeleri sordu. Onlara katılma coşkusu, insanın içi bir başka, yüreği bir başka, gözleri bir başka doluyor. Onun için o evladımıza ve bütün evlatlarımıza güzel bayramlar diliyorum.”

19 MAYIS MESAJI: BİZE SORUMLULUKLAR YÜKLÜYOR

imamoglu-19mayis.jpeg

İmamoğlu ayrıca, “21’inci yüzyılda Atatürk’ü anmak, 19 Mayıs’ta Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamak, bize farklı sorumlulukları da yüklüyor. Bu sorumluluk, toplumun her bireyine yüklenmiş durumda ama özellikle biz yöneticilere daha da fazla yüklenmiş durumda. Güzel İstanbul’umuzda, bu bahsettiğim duyguların tamamını hayata geçirme ve milletimizle buluşturma konusunda kararlıyız” dedi.

NE OLMUŞTU?

23 Nisan töreni sonrası Efe Ercan üzerinden komplo teorileri üretilmiş, babaannesi ajan ilan edilmişti.

Fotoğraf, İBB’yle ilgili haberler paylaşan “Büyükşehir Çalışıyor” hesabından, “Taksim’de düzenlenen 23 Nisan töreninde Ekrem İmamoğlu’nun yanına gelen babası Türk, annesi Afrikalı çocuk, saygı duruşunda İmamoğlu’na eşlik etti” mesajıyla kullanılmıştı.

Bunun üzerine bazı ırkçı ve mülteci düşmanı hesaplardan, Türkiye üzerine oynanan 'küresel planlar' olduğu yönünde komplo teorileri eşliğinde paylaşımlar yapılmıştı. İmamoğlu'nun bir gün önce Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’le görüşmüş olması da bu teorilerde kullanıldı.

Zafer Partisi İstanbul İl Başkanlığı, “Herkes biliyor çocuğun tesadüfen orada olmadığını” diye X hesabından paylaşım yapmıştı.

Daha sonra ise paylaşılan bir video ile, çocuğun yanında görülen babaannesi, “gizemli kadın” gibi lanse edilmişti

Cumhuriyet yazarı Mine Kırıkkanat da görüntülerdeki kadını “Alman istihbaratı BND”nin görevlisi ilan etmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar