IŞİD'in kilise ve sinagoglara saldırı planı iddianameye girmişti

IŞİD'in kilise ve sinagoglara saldırı planı iddianameye girmişti
IŞİD'in, geçen yıl İstanbul'da konsoloslukların yanı sıra kilise ve sinagoglara saldırı planları yaptığı iddianameye yansımıştı. Saldırı hazırlıkları Artı Gerçek'te 23 Ocak'ta yayınlandı.

Artı Gerçek - Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde bir kişinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen IŞİD'in geçen yıl da İstanbul'da kilise ve sinagoglara saldırı planları yaptığı savcılık iddianamesinde yer aldı.

Artı Gerçek'te Hale Gönültaş'ın 23 Ocak'ta yayınlanan 'IŞİD'in konsolosluklar, kilise ve sinagoglara 'canlı bomba' saldırısı planları ortaya çıktı' başlıklı haberinde, Horasan kolunu güçlendirmek için Türkiye'yi üs olarak kullanan örgütün faaliyetleri iddianamedeki bilgilere dayanarak ortaya konulmuştu.

KURAN YAKMA EYLEMİNE MİSİLLEME HAZIRLIĞI

Buna göre, 2023 Mart ayında İsveç’in başkenti Stockholm’de Kuran’ı Kerim yakılması üzerine, IŞİD’in Horasan kolunun İstanbul sorumlusu A.C.’ye İstanbul’da İsveç ve Hollanda konsolosluklarına yönelik saldırı gerçekleştirilmesi talimatı verildi.. Kafkasya’dan İstanbul’a gelen ve Afganistan’a gitmek üzere yerleştirildikleri güvenli evlerde bekleyen üç IŞİD’li İstanbul saldırısı için görevlendirildi. IŞİD’liler turist kılığında konsoloslukların etrafında gözetim yaptı. İsveç ve Hollanda Konsolosluğu ve çevresinin fotoğraf ve videolarını çekti.

IŞİD’liler, keşif sonrası örgütün İstanbul yöneticisi A.C.’ye, “Güvenlikleri yetersiz buldukları, iki güvenlik görevlilerinin olduğunu ve bu güvenlik noktalarından çatışarak konsolosluk içine girebilecekleri, el bombaları ile de ceset sayısını arttıracakları" şeklinde bilgi verdi.

Bu sırada örgüt, saldırının boyutunu genişletme kararı aldı ve İstanbul Sultanbeyli’de bir otelde Afganistan’a gönderilmek üzere bekleyen iki IŞİD’li İstanbul Taksim ve civarı, Surp Pırgıç Kilisesi, Neve Şalom Sinagogu ve İstanbul Aşkenazi Sinagogu’na saldırılar gerçekleştirmek üzere hazırlanmaya başladı.

Saldırı planları, kullanılacak silah ve patlayıcıların gecikmesi üzerine ertelendi. Ardından örgütün İstanbul sorumlusu bir süre sonra itirafçı oldu. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar