IŞİD'in İstanbul'daki konsolosluklara saldırı planı Hollanda basınında

IŞİD'in İstanbul'daki konsolosluklara saldırı planı Hollanda basınında
IŞİD'in Horasan yapılanmasının Hollanda ve İsveç'in İstanbul başkonsolosluklarına saldırı planlarına dair Artı Gerçek'te yayımlanan haber dünya çapında yankı getirdi. Hollanda'nın en büyük gazetesi De Telegraaf, habere geniş yer ayırdı.

Artı Gerçek - Gazeteci Hale Gönültaş'ın, IŞİD’in Horasan kolunun (IŞİD-H Horasan) Türkiye'deki yapılanmasına ilişkin iddianameye dayandırdığı ve İstanbul'daki İsveç ile Hollanda başkonsolosluklarına saldırı planlarını ortaya çıkaran haberi, Hollanda basınında manşetlere taşındı.

Hollanda'nın en çok satan gazetelerinden De Telegraaf, Artı Gerçek'te yayımlanan haberi "Hollanda konsolosluğu IŞİD'in intikam saldırısından kurtuldu" başlığıyla manşetten duyurdu. De Telegraaf'ın haberinde, "Terör örgütü IŞİD geçen yıl bunu istiyordu; İstanbul'daki Hollanda Konsolosluğu'na Kalaşnikof ve el bombalarıyla saldırı... Türkiye medyası, teröristlerden birinin pişmanlık duyduğunu ve kanlı saldırının devam etmemesini sağladığını yazdı" ifadeleri kullanıldı.

De Telegraaf, Türkiye'deki iddianameye giren saldırı planlarını ayrıntısıyla yayımladı.

Hollanda gazetesi, Artı Gerçek'te yayımlanan haberi internet sitesinde de manşetten verdi. De Telegraaf, söz konusu saldırı planlarının ortaya çıkarıldığı sırada Hollanda'da aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders'in provokatif açıklamalarda bulunduğunu, ırkçı PEGIDA hareketinin lideri Edwin Wagensveld'ın da Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Kuran yaktığını hatırlattı.

Artı Gerçek'te yayımlanan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye dayandırılan haberde, Horasan yapılanması için Türkiye'yi üs olarak kullanan IŞİD'in saldırı planları anlatılıyordu.

Toplam 18 sanığın yer aldığı iddianamede, IŞİD’in, Avrupa'daki Kuran yakma eylemlerinin ardından İstanbul'daki İsveç ve Hollanda konsolosluklarının yanı sıra bazı kilise ve sinagoglara saldırı hazırlığı yaptığı belirtiliyor; örgütün İstanbul yöneticisinin itirafçı olma kararıyla casus filmlerinin senaryosunu aratmayacak bir trafik yaşandığı anlatılıyordu.

SOYLU 'PSİKOLOJİ HARP', ÇAVUŞOĞLU 'KASITLI' DEMİŞTİ

Söz konusu tarihlerde aralarında Hollanda ve İsveç'in de bulunduğu bir dizi Avrupa ülkesinin yanı sıra ABD de İstanbul Başkonsolosluğu'nu kapatmış, dönemin içişleri bakanı Süleyman Soylu konsolosluk kapatma kararlarını “psikolojik bir harp” diye değerlendirmişti. Dönemin dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Batılı ülkelerin kararlarının Türkiye'ye karşı kasıt taşıdığını savunmuştu.

Batılı ülkelerin Türkiye'ye seyahat uyarılarını güncellemesi sonrasında ise Dışişleri Bakanlığı da "misilleme" olarak ABD ve Avrupa için seyahat uyarısı yayımlamıştı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar