Bakanlık'tan 'düzeltme': İskenderun Limanı'ndaki yangın devam ediyor

Yayınlanma:
A+ A-
İskenderun Limanı'nda iki gündür devam eden yangın devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı, saat 19.54'de yangının söndürüldüğüne dair yaptığı açıklamayı 'düzeltti'ğini belirtti.

Artı Gerçek - Maraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Hatay'ın İskenderun Limanı'nda yüzlerce yük konteynerinin yanmasıyla başlayan ve iki gündür devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı, (MSB) yangının söndürüldüğüne dair yaptığı açıklamayı 'düzelterek' yangının hala devam ettiğini bildirdi.

İskenderun ilçesinin birçok noktasından görülebilen yangına akşam saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) itfaiye ekipleri de desteğe gitti. 18.50'de İBB tarafından yangına müdahale edildiği duyuruldu.

MSB ise dün saat 19.54'te, İskenderun Limanı'ndaki yangının Kara Kuvvetlerine ait helikopterler ve Hava Kuvvetlerine ait uçağın havadan müdahalesi ile söndürüldüğünü belirtmişti. Saat 00.45'de İskenderun Limanı'ndaki yangına havadan müdahale edildiğini belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "İskenderun Limanı'nda meydana gelen yangına, Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ve Hava Kuvvetlerimize ait uçak ile havadan müdahale edildi" ifadesine yer verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun danışmanı Murat Ongun, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda yangına dair görüntülere yer verdi. Ongun, "Tamamen söndürülmesinin 24 saat alacağı öngörülüyor" ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, limandaki yangına T70 yangın söndürme helikopteriyle müdahalenin devam ettiğini sosyal medyadan paylaştığı bir videoyla duyurdu.

TCSG Yaşam gemisinin alevleri kontrol altına alma çalışmaları sıkılan suyun yetersiz kalması sonucu başarısız oldu. Bu arada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü dün İskenderun Limanı'nda rıhtımda yer yer çökmeler olduğunun tespit edildiğini duyurmuştu.

TÜM FAALİYETLER DURDURULDU

Türk denizcilik hizmetleri şirketi Tribeca bugün yaptığı açıklamada limandaki kargo bölümünde yangının sürdüğünü ve bir sonraki duyuruya kadar limandaki tüm faaliyetlerin durduğunu açıkladı.

Önde gelen küresel konteyner taşımacılığı grubu AP Moller Maersk de bugün yaptığı açıklamada, İskenderun Limanı da dahil olmak üzere deprem merkez üssü çevresindeki lojistik ve ulaşım altyapısında önemli hasar olduğunu söyledi. Şirket "Bir sonraki duyuruya kadar tüm operasyonların tamamen durmasına yol açan ciddi yapısal hasar" nedeniyle gemileri başka limanlara yönlendireceğini duyurdu.

Açıklamada "Limana yönelik olan veya halihazırda denizde olan tüm rezervasyonlar için bir varış noktası değişikliği gerçekleştirmemiz gerekecek. Şu anda konteynerleri operasyonel fizibilite dahilinde yakındaki merkezlere yönlendirmeyi veya Mersin Limanı ve Mısır'daki Port Said Limanı dahil aktarma limanlarında tutmayı planlıyoruz" ifadeleri kullanıldı. Alman konteyner nakliye şirketi Hapag Lloyd da İskenderun'un kapalı olması nedeniyle Mersin'den sevkiyat aldığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar