İsmailağa Cemaati'nden, Gümüşel açıklaması: Camiamızla gönül bağı var, yetkisi yok

İsmailağa Cemaati'nden, Gümüşel açıklaması: Camiamızla gönül bağı var, yetkisi yok
İsmailağa Cemaati, Hiranur Vakfı yöneticisi Yusuf Ziya Gümüşel’le ilgili yaptığı açıklamada meselenin bir aile meselesi olduğunu savundu: ‘Bize düşen, yargılama sonucunu beklemek, dedikodu ve iftiralardan sakınmaktı.’

Artı Gerçek-İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, kızı H.K.G.'nin altı yaşında evlendi ve kız çocuğu yıllarca cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıktı. İsmailağa Cemaati konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Cemaat, “Gümüşel'in cemaatimizin lideri, yetkilisiymiş gibi yapılan haberler asılsızdır. Bize düşen, yargılama sonucunu beklemek, dedikodu ve iftiralardan sakınmaktır” dedi.

Yazılı açılama yayınlayan İsmailağa cemaati açıklamada "Son günlerde belli çevreler eliyle gündemde tutulduğu görülen çirkin iddiaların camiamızla bir bağlantısı yoktur. Söz konusu iddialarda adı geçen Yusuf Ziya Gümüşel'in cemaatimizin lideri, yetkilisiymiş gibi yapılan haberler asılsızdır. Kendisinin camiamıza gönül bağı olmakla beraber cemaatimizde ve vakfımızda herhangi bir resmi görevi ve yetkisi yoktur, olmamıştır” ifadelerini kullandı.

AİLEVİ BİR MESELE

Açıklamanın devamında İsmailağa cemaati şunları belirtti:

"Mahmud Efendi Hazretlerimizin ve hocalarımızın 'resmi nikâh kıyılmadan dini nikâh kıyılmaması' hususundaki hassasiyetleri kamuoyunca bilinmektedir. Cemaatimiz bugüne kadar bu hassasiyetlere aykırı olan herhangi bir olumsuz duruma konu olmamıştır.

Söz konusu iddialar üzerinden cemaatimiz ve vakfımız hakkında ortaya atılan itham ve iftiralara karşı kamuoyumuzu sağduyuya davet ediyoruz.

Müfteriler hakkında da gerekli hukuki süreç başlatılacaktır. Anlaşıldığı kadarıyla bu mesele ailevi bir mesele olup, aile tarafından yapılan açıklamada da "iddiaların iftira olduğu" kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Aile içerisindeki bu açıklamalardan sonra bize düşen, yargılama sonucunu beklemek, dedikodu ve iftiralardan sakınmaktır."(HABER MERKEZİ)

ismais.jpg

Öne Çıkanlar