İstanbul Barosu'na soruşturma açıldı: Yönetim savcılığa çağrıldı

İstanbul Barosu'na soruşturma açıldı: Yönetim savcılığa çağrıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Eylül 2020 11:43
A+ A-
Soruşturmayı değerlendiren İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu ‘Politik bir durum söz konusu. Ortada bir suç yok uydurma bir durum var’ dedi.

İstanbul Barosu hakkında, ölüm orucu sonucu hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik’in fotoğrafının asılmasına ilişkin şikâyet üzerine soruşturma başlatıldı. Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, ‘Ortada bir suç yok, uydurma bir durum var’ dedi.

"Adil yargılanma" talebiyle başlattığı ölüm orucu eyleminin 238’inci gününde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik için İstanbul Barosu önünde yapılan eylemde, Timtik’in fotoğrafının baro binasına asılmasına ilişkin yapılan şikâyetler üzerine İstanbul Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, önce İstanbul Barosu’ndan baro yöneticilerinin isimlerini istedi. Daha sonra ise aralarında İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun da olduğu 11 baro yöneticisini beyanda bulunmak üzere savcılığa çağırdı.Cumhuriyet’e konuşan Durakoğlu, "Politik bir durum söz konusu. Ortada bir suç yok uydurma bir durum var" dedi.

İstanbul Barosu, Timtik’in posterinin binaya asılmasına ilişkin hükümet kanadından yapılan hedef göstermeleri, "İstanbul Barosu özelinde bir algı operasyonu" olarak nitelendirmiş, posterin baro tarafından değil, baro görevlilerine rağmen bir gurup avukatın müdür yardımcısının odasına girilerek asıldığını belirtmişti.

BARO YÖNETİCİLERİ SAVCILIĞA ÇAĞRILDI

Buna rağmen şikâyetler üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, baro yöneticilerini savcılığa beyanda bulunmaları için çağırdı. Baro yönetiminin savcılığa sözlü ya da yazılı beyanda bulunacağı öğrenildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar