İstanbul’da suya zam teklifi geri çekildi

İstanbul’da suya zam teklifi geri çekildi
Yüzde 25'lik zam teklifi, İSKİ'nin gelecek yıl yapılacak olan genel kurulunda görüşülecek.

İstanbul’da 2021 yılı için suya yüzde 25 zam yapılması teklifi, İSKİ'nin gelecek yıl Mayıs ayında yapılacak olan genel kurulunda daha ayrıntılı şekilde görüşülmek üzere komisyona geri çekildi.

2021 yılı bütçesi 7 milyar 959 milyon 457 bin lira olarak belirlenen İSKİ Genel Kurulu, Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapıldı. AKP-MHP gruplarının çoğunlukta olduğu komisyonların ortak raporunda, Temmuz 2020'de de zam yapılmış olması dikkate alındı. Su bedeli ve kullanılmış suların uzaklaştırılması bedeline yüzde 25 oranında zam öngören İSKİ teklifinin, Mayıs 2021'deki genel kurulda daha ayrıntılı görüşülmek üzere Tarife Komisyonu'na iade edildi. Zam teklifinin Mayıs 2021'de görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

'ZAM YAPILMAZSA İSKİ ZARAR EDECEK'

Oylama öncesi konuşma yapan İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, hiç zam yapılmazsa İSKİ'nin 2021 yılında 1 milyar 851 milyon 920 bin 613 TL zarar edeceğini, zamlı tarifeyle de 604 milyon 957 bin lira açık vereceğini söyledi. Mermutlu, yüzde 25 zamla birlikte yüzde 11.76 enflasyon zammı yapılırsa kurumun 128 milyon 257 bin 654 lira kara geçilebileceğini belirtti.

Nüfus artışına paralel olarak her yıl ortalama 70 bin yeni abonenin geldiğini belirten Raif Mermutlu, eskiyen ve ömrünü yitirmiş ekipman ve tesislerin bakım, onarım ve yenilenme ihtiyacı olduğunu söyledi. Su fiyatlarını ayarlama taleplerinin gerçeklerini anlatan Mermutlu, elektrik ve personel giderlerinin artmasının yanı sıra dövize bağlı olarak artan ithal ekipman ve kimyasal madde giderleri olduğunu, pompalar ve elektrik aksamlarının ise yurt dışından geldiğini belirtti.

'BİR SONRAKİ GENEL KURULDA ÇELİŞKİNİN GİDERİLMESİNİ UMUYORUZ'

Su tarifesinin Mayıs ayında yapılacak bir sonraki genel kurula bırakılmasının bugün onaylanan bütçe açısından çelişki doğurduğunu ifade eden Mermutlu "Bir sonraki genel kurulun Aralık ayında yapılarak bu çelişkinin giderilmesini umuyoruz" dedi. (ANKA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar