İstanbul Eczacı Odası Başkanı: Döviz kurundaki yükseliş piyasada ilaç yokluğu olarak hissedilmeye başlıyor

İstanbul Eczacı Odası Başkanı: Döviz kurundaki yükseliş piyasada ilaç yokluğu olarak hissedilmeye başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, döviz kurundaki hızlı artışın ilaç krizine yol açabileceğine söyledi. Özcan, ‘İlaç firmaları zam talep ediyor. Bu da ilaç yokluğu ve hasta mağduriyetine yol açıyor.

Artı Gerçek - Döviz kurumdaki artış ilaç piyasasını da etkileyeceği ön görülüyor. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, döviz kurundaki hızlı artışın ilaç krizine yol açabileceğine dikkat çekti. Özcan, “Döviz kurunda artışların ardından ilaç firmaları maliyetle ilgili sıkıntı yaşadıkları zaman bu piyasada ilaç yokluğu olarak hissedilmeye başlıyor” dedi.

Cumhuriyet’ten Dilan Ayırkan’a konuşan Özcan, “İlaç yokluklarıyla ilgili belli kalemlerde sıkıntılarımız mevcuttu ama şu ana kadar çok büyük boyutlara ulaşmış değildi” diyerek şunları söyledi:

“Döviz kurundaki hızlı yükselişle birlikte yeni bir krizin yaşanması öngörülüyor. Daha önce de bu süreçleri yaşadık. Döviz kurunda artışların ardından ilaç firmaları maliyetle ilgili sıkıntı yaşadıkları zaman bu piyasada ilaç yokluğu olarak hissedilmeye başlıyor. Daha sonra ilaç firmaları zam talep ediyor. Bu da ilaç yokluğu ve hasta mağduriyetine yol açıyor.”

‘FİYATLAMA DEĞİŞMELİ’

Özcan, “İlaç fiyatlarının belirlenmesinde dövize endeksli bir hesaplama yöntemi olduğu sürece piyasa iniş çıkışlarına göre ilaç yokluklarını da firmaların zam talebine de normal karşılamak lazım. Sistemin yeniden kurgulanması lazım. İlaç fiyatlarının farklı bir yöntemle belirlenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.(Kaynak)

Öne Çıkanlar