İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: Taksi ücretlerine yüzde 65 zam yapılmasını talep ettik

Yayınlanma:
A+ A-
İTEO Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmet Müdürlüğü'ne taksi ücret tarifelerine yüzde 65 oranında zam yapılması talebinde bulunduklarını söyledi. Zam teklifi kabul edilirse indi bindi ücreti 115 liraya yükselecek.

Artı Gerçek - İstanbul Taksiciler Esnaf Odası(İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, taksi tarife ücretlerine yüzde 65 oranında zam talebinde bulunduklarını açıkladı. Aksu, Ağustos ayından itibaren giderlerindeki artışlar nedeniyle taksi tarifelerine zam talebinde bulunmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Ay sonunda yapılacak olan UKOME toplantısında yüzde 65'lik teklif kabul edilirse taksi indi bindi ücreti 115 liraya, kilometre başına ücret 22,69 liraya, taksimetre açılışı ise 31,63 liraya yükselecek.

‘BÜTÜN ULAŞIM ARAÇLARI TARİFELERİNE ZAM YAPILIYOR’

İTEO Başkanı Eyüp Aksu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"İstanbul Büyükşehir Belediyemizin Toplu Ulaşım Hizmet Müdürlüğüne dün yüzde 65 oranında taksi, taksi-dolmuş, ücret tarifelerinin artışı için talepte bulunduk. En son Ağustos ayının başında tarife ücretlerine zam gelmişti. O tarihten bugüne kadar giderlerimize gelen artışları değerlendirdik. Esnafımızın bu mesleği daha iyi sürdürebilirliği için ayrıca, konforlu bir taksi ulaşımı sunmak için biz de giderlerimizin karşılığında yüzde 65 oranında zam talebinde bulunduk. Bilindiği üzere UKOME kararıyla her yılın sonunda bütün ulaşım araçları tarifelerine zam yapılıyor. Biz de şimdiden zam talebimizde bulunmuş olduk.”

‘ÖNÜMÜZDEKİ AY BU KARARIN ALINACAK’

Aksu, bu ay sonu olmasa bile bir sonraki UKOME toplantısında zam yapılacağını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Taksimetre açılış 19,17 kuruştu, kilometre 13,75 kuruş ve indi bindi 70 liraydı. Bu oranlara yüzde 65 oranında zam yapılmasını talep ettik. Şimdi bu ayın sonunda, UKOME toplantısı var. O tarihe kadar bu zam talebimiz, alt komisyonlarda görüşülecek. Eğer bu ay karar alınmazsa önümüzdeki ay bu kararın alınacağını tahmin ediyorum. Ama oran konusunda takdir heyetin.

‘BU RAKAMLARDA ANLAŞIRIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ’

Zaten her yıl sonu ulaşım araçlarına muhakkak zam yapılıyor. Aslında yetki İstanbul Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği'nde yetki var ama maalesef oda yetkisini kullanmıyor. UKOME'nin vermesini talep ediyor. Biz de UKOME'den bu kararı talep ettik. İnşallah uzlaşı için de bu rakamlarda anlaşırız diye düşünüyoruz.”

En son Ağustos ayında UKOME kararıyla taksi tarifelerine zam yapılmıştı. Yapılan zammın ardından taksi tarifeleri indi-bindi 70 TL, açılış 19.17 TL, kilometre başına ücret 13.75 TL olarak uygulanmıştı.(DHA)

Öne Çıkanlar