Valilik duyurmuştu: İkameti başka ilde olup İstanbul'da yaşayan Suriyeliler için son gün

Valilik duyurmuştu: İkameti başka ilde olup İstanbul'da yaşayan Suriyeliler için son gün
Yayınlanma:
A+ A-
Kayıtları başka illerde olan ve İstanbul'da yaşayan Suriyelilerin İstanbul'dan ayrılmaları için tanınan süre bugün sona eriyor. Göç İdaresi Başkanlığı, süreyi uzatmayacak ve dönmeyenler için yaptırım uygulayacak.

Artı Gerçek - Göç İdaresi Başkanlığı, başka illerde kayıtlı olmalarına rağmen kendilerine tanınan sürede İstanbul'dan ayrılmadığı tespit edilen geçici koruma kapsamındaki Suriyelilere 24 Eylül Pazar'dan (bugün) itibaren ilgili yaptırımların uygulanacağını bildirdi.

Göç İdaresi Başkanlığının açıklamasında, İstanbul Valiliğince 28 Temmuz 2023'te yapılan duyuruya göre farklı illerde kayıtlı olan ama İstanbul'da yaşayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları ile dönmeleri için bugün son gün.

'SÜRE UZATILMAYACAK'

Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin 24 Eylül Pazar gününe kadar kayıtlı oldukları illere dönmek üzere İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurmaları halinde kendilerine yol izin belgesi verileceği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

"Bu süre uzatılmayacaktır. 24 Eylül 2023 itibarıyla Valiliğimiz tarafından yapılacak denetimlerde, İstanbul'da yasal kalış hakkı olmadığı halde kendilerine tanınan süre sonunda ilimizden ayrılmadığı tespit edilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancılar, Geçici Barınma Merkezlerine alınarak, kayıtlı oldukları illerde kalmaları amacıyla 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında idari yükümlülükler getirilerek öngörülen yaptırımlar uygulanacaktır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar