İstanbul Valiliği'nin Onur Yürüyüşü'ne engel kararı: Metrolar Şişhane ve Taksim’de durmayacak

İstanbul Valiliği'nin Onur Yürüyüşü'ne engel kararı: Metrolar Şişhane ve Taksim’de durmayacak
Yayınlanma:
A+ A-
Metro İstanbul, bugün Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı'nın Şişhane ve Taksim istasyonları ile Taksim-Kabataş Füniküler Hattı'nın işletmeye kapatılacağını duyurdu. Vali Gül, “İzinsiz gösteri yapan gruplara asla müsaade edilmeyecektir” demişti.

Artı Gerçek - Metro İstanbul’dan yapılan açıklamada, İstanbul Valiliği'nin aldığı karar doğrultusunda, bugün saat 10.00’dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’nın Şişhane ve Taksim istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattı’nın işletmeye kapalı olacağı belirtildi.

Açıklamada, araçların Şişhane ve Taksim istasyonlarında durmayacağı kaydedildi.

VALİ GÜL, ONUR HAFTASI'NI HEDEF ALMIŞTI

İstanbul Valisi Davut Gül, Onur Haftası’nda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, LGBTİ+'ları hedef almıştı. 'Aile kurumunun tehdit edildiğini' iddia eden Gül, “Aile kurumumuzu tehdit eden hiçbir faaliyete izin verilmemiştir. İzinsiz gösteri yapan gruplara asla müsaade edilmeyecektir” demişti.

Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Milletimizin ve devletimizin teminatı olan aile kurumumuzu tehdit eden hiçbir faaliyete izin verilmemiştir. İzinsiz gösteri yapan gruplara asla müsaade edilmeyecektir” diye yazmıştı.

BUGÜN TRANS ONUR YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞECEK

Ayrıca İstanbul Trans Onur Haftası, bu yıl dokuzuncu defa düzenlenecek Trans Onur Haftası’nın tarihlerini 12-18 Haziran olarak açıklamıştı. Translarla Eşitlik Günü’ne denk gelen haftanın son günü 18 Haziran’da ise Trans Onur Yürüyüşü gerçekleşecek.

Kadıköy Kaymakamlığı da, İngilizce konuşan LGBTİ+'lar için Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen çay etkinliğini yasaklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar