İstanbul'da 'İnsanlık Yürüyüşü' eylemi: Gözaltına alınan 121 kişi serbest

İstanbul'da 'İnsanlık Yürüyüşü' eylemi: Gözaltına alınan 121 kişi serbest
Kimyasal silah kullanımına dair bağımsız heyetler tarafından inceleme yapılmasını talep eden parti ve kitle örgütleri, İstiklal Caddesi'nde engellendi. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına alırken haber takibindeki gazetecilere de müdahale edildi.

Fotoğraf: Fatoş Erdoğan

Yağmur KAYA


İstanbul - Şırnak'ın Silopi ilçesinden Habur Sınır Kapısı’na doğru "kimyasal silah kullanımına dair bağımsız heyetler tarafından inceleme yapılması" talebiyle yürüyen parti ve kitle örgütlerine yapılan müdahalenin ardından, İstanbul’daki “İnsanlık Yürüyüşü” de polis tarafından engellendi.

121 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

İstiklal Caddesi'nde yürüyüş düzenlemek isteyen HDP, HDK, Birleşik Mücadele Güçleri’ne (BMG) Beyoğlu Kaymakamlığı’nın eylem yasağını gerekçe göstererek izin vermedi. Polis, tünelde toplanan bir grubu çember içinde alarak gözaltına aldı.

Valilik yürüyüşe katılan 121 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, "Kaymakamlıkça alınan karara riayet etmeyen, İstiklal Caddesi, Tünel Meydan ve ara sokaklarda toplanarak izinsiz yürüyüş yapmak isteyen 121 şahıs, güvenlik görevlilerimizce yakalanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Gözaltına alınan 47 kişi Kâğıthane geriye kalan kişiler ise Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet İl Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltına alınanlar, ifade işlemleri ardından serbest bırakıldı.

HDP'Lİ PİROĞLU POLİS ÇEMBERİNE ALINDI, KALKANLARA VURDU

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu polis ablukası altında tutuldu. Tekerlekli sandalyede olan Piroğlu, polis çemberi içinde kalkanlara vurarak "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganıyla duruma tepki gösterdi.

Polis, İstiklal Caddesi’ni de ablukaya alırken çok sayıda drone’la çekim yapıldı ve bir helikopter kullanıldı.

Görüntü almak isteyen gazeteciler de zorla çemberin dışına çıkarıldı.

Öne Çıkanlar