İYİ Partili Çıray'dan RTÜK’e ceza tepkisi: ‘98 sansür vakasının 46’sı RTÜK’e ait’

İYİ Partili Çıray'dan RTÜK’e ceza tepkisi: ‘98 sansür vakasının 46’sı RTÜK’e ait’
Yayınlanma:
A+ A-
İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, TBMM’de bütçe görüşmelerinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nu (RTÜK) eleştirerek, “Bu çerçevede geçtiğimiz yıl yaşanan 98 sansür vakasının 46’sı RTÜK’e aittir” dedi.

Artı Gerçek- TBMM Genel Kurulu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ile 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor.

MUHALİF YAYINLARA 11,5 MİLYON TL

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, RTÜK’ü eleştirerek, şunları söyledi:

“Düşünce ve ifade özürlüğünü yerle bir eden çok sayıda yaptırım kararı aldı. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl yaşanan 98 sansür vakasının 46’sı RTÜK’e aittir. Bu 66 vakanın 32’sinde yayıncılara yaptırımlar uygulanmıştır. Bunların ezici çoğunluğu muhalif diye adlandırılan yayın kuruluşlarıdır. RTÜK’ün medyanın ancak yüzde 5’ini oluşturan muhalif yayın kanallarına uyguladığı ceza serisi bu yıl da aynı hızla devam etmiştir. 2022’nin Ocak-Eylül ayları arasındaki 9 aylık dönemde RTÜK, Halk TV’ye 14, TELE 1’e 11, KRT’ye 5 ve FOX TV’ye de 4 ceza vermiştir. Yayın dünyasına yeni giren Flash TV de bundan masun kalmamış, 4 ceza da ona verilmiş. Toplam 38 ceza kesilmiştir. Bu televizyon kanallarına söz konusu cezalarla ödettirilmek istenen meblağ 11,5 milyon lirayı bulmaktadır. Mevcut istibdat rejiminin üç ateşli yandaş yayın kanalına güya tarafsızlık görüntüsü vermek için 1,5 milyon lira ceza kesilmesi ise şaşırtıcı değildir. Çünkü hem üye olduğumuz hem de üye olmak için kapısında beklediğimiz uluslararası demokratik kuruluşlara karşı demokratik görünmek için bu kadar küçük de olsa yandaş kanallara cezayı vermek zorunda kalmışlardır.” (ANKA)

Öne Çıkanlar