İYİ Partili Özlale’den kayyım sorusu: Neden sistematik olarak atıyorsunuz?

İYİ Partili Özlale’den kayyım sorusu: Neden sistematik olarak atıyorsunuz?
Yayınlanma:
A+ A-
İYİ Partili Ümit Özlale, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a, belediye başkanı ve meclis üyelerinin halkın hür iradesiyle seçildiğini ancak sistematik olarak kayyım atandığını ifade ederek, nedenini sordu.

Artı Gerçek - Adalet Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alan İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, bakan Yılmaz Tunç’a Kürt kentlerine atanan kayyımları sordu. Yakın zaman sonra yerel seçim olacağına işaret eden Özlale, “Belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin seçilme hakkı konusunda Yüksek Seçim Kurulu detaylı bir inceleme yapıyor ve bu adayların seçilmesi konusunda herhangi bir hukuki engel olmadığını söylüyor. Fakat bizler en başta Güneydoğu'daki illerimiz olmak üzere, Doğu Anadolu'daki illerimiz olmak üzere Yüksek Seçim Kurulunun seçilme hakkı tanıdığı ve seçilen belediye başkanlarının hepsinin seçilme hakkını elinden alıyoruz” dedi.

‘MECLİS ÜYELERİ NİYE GÖREVDEN ALINIYOR?’

Kayyım atamaları ile "Ben sana seçime girme demiyorum, seçimi kazan da demiyorum. Ben sana burayı yönettirmeyeceğim” dendiğini belirten Özlale, “Belediye meclis üyeleri de halkın hür iradesiyle seçiliyor. Hadi diyelim ki belediye başkanını öyle ya da böyle yerinden ettiniz ama ondan sonra orada hür iradesiyle seçilmiş belediye meclis üyeleri var. Onlardan bir tanesini de belediye başkanı olarak seçmiyorsunuz. Yani ben hukukçu değilim, sıradan bir vatandaş olarak soruyorum: Yüksek Seçim Kurulu’nun seçilme hakkı verdiği bir kişiden sizler neden sistematik olarak o hakkını elinden alıyorsunuz, hakikaten merak ediyorum” diye sordu. (MA)

Öne Çıkanlar