İzmir’de avukatlardan duruşma boykotu

İzmir’de avukatlardan duruşma boykotu
Yayınlanma:
A+ A-
'Bu gün bu karara karşı çıkmayanlar, kabullenenler, yarın Türkiye'de genel seçimleri sudan bahanelerle ertelenmesini kabul etmiş durumdadır.'

İzmir Barosu, salgın gerekçesiyle genel kurulların ertelenmesi kararına tepki göstererek 15 Ekim'e kadar duruşmalara katılmayacaklarını duyurdu.

İzmir Barosu, 17-18 Ekim tarihlerinde yapmayı planladıkları genel kurullarının İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe gösterilerek 1 Aralık’a ertelenmesi kararını adliye binası önünde gerçekleştirdiği oturma eylemiyle protesto etti. Baro Başkanı Özkan Yücel ve çok sayıda avukatın katıldığı eylemde "Savunma Susturulmaz" pankartı açıldı.

'SALGINLA İLGİSİ OLMADIĞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ'
  
Eylemde konuşan Baro Başkanı Özkan Yücel, kararı "Türkiye demokrasi tarihine vurulmuş kara bir leke" şeklinde nitelendirdi. Yücel, "Bu gün bu karara karşı çıkmayanlar, kabullenenler, yarın Türkiye'de genel seçimleri sudan bahanelerle ertelenmesini kabul etmiş durumdadır" dedi. Sandık kaçırmanın seçme ve seçme hakkına vurulmuş darbe olduğunu vurgulayan Yücel, "Kimse aklımızla dalga geçmesin. Bu gün yaşananların salgınla ilgisi olmadığını hepimiz görüyoruz. Ayasofya’yı açanlar ve Giresun'da miting düzenleyenler, pandemi koşullarına bakmaksızın aldığımız onlarca tedbiri yok saydı" diye konuştu.

'İZMİR BAROSU HİÇBİR HUKUKSUZLUĞA TESLİM OLMADI'

Her şeye rağmen genel kurul salonuna giderek, seçme haklarını kullanacakları vurgulayan Yücel, seçimi engelleyen ve kararın altında imzası olan herkesin suç işlediğini kaydetti. Yücel, "Bunu kabul etmek mümkün değildir. İzmir Barosu hiçbir hukuksuzluğa teslim olmadı ve bu günden sonra da teslim olmayacak. Hiçbir zaman susmadık ve biat etmeyeceğiz. Vazgeçemeyeceğiz. 15 Ekim Perşembe günü bütün baro avukatları duruşmalara katılmayacaklar" dedi. 

Öne Çıkanlar