Kadına şiddet davası: Ceza müebbetten 7 yıla indirildi

Kadına şiddet davası: Ceza müebbetten 7 yıla indirildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Ekim 2020 19:53
A+ A-
Kendisini terk eden Y.O. ile kardeşi M.O.’yu pompalı tüfekle yaralayan ve istinaf mahkemesinin hapis cezasını az bularak bozduğu davada sanık Ömer Faruk Ayvaz’a yine aynı ceza çıktı.

Derya OKATAN


ARTI GERÇEK- Ankara’da Y.O. adlı kadın ile kardeşini pompalı tüfekle yaralayan Ömer Faruk Ayvaz’a önce iki kez müebbet hapis cezası verildi. Ardından ceza 14 yıl 6 aya indirildi. 

Kendisini terk eden Y.O. ile kardeşi M.O.’yu pompalı tüfekle yaralayan ve istinaf mahkemesinin cezayı az bularak bozduğu davada sanık Ömer Faruk Ayvaz’a yine aynı ceza çıktı. Mağdurlar Y.O. ve M.O’nun aynı zamanda sanık da olduğu davada, Ayvaz’ın 4 yakını da hem sanık hem mağdur olarak yer alıyor.

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında tutuklu sanık Ömer Faruk Ayvaz, Y.O’nun olaydan önce gözünün kör olduğu iddiasını yineledi. Ayvaz, "Buna ilişkin ameliyat kanıtlarını bulduğumda mahkemeye başvuracağım" dedi. Y.O.’nun gözünü saldırıda kaybettiğine dair hastane kayıtları bulunuyor.

Y.O. ise Ömer Faruk Ayvaz'ın öldürme kastı ile hareket ettiğini belirterek, cezalandırılmasını istedi.  Y.O.’nun avukatları haksız tahrik indirimi uygulanmamasını talep etti, bunun için somut deliller olmadığını vurguladı. 

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİNİN GEREKÇESİ: ŞİDDETLE ELEM

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Ömer Faruk Ayvaz’a, bir gözünü kaybetmesine neden olduğu Y.O. ve ağır yaraladığı M.O.’ya karşı kasten öldürme suçlarını işlediği gerekçesiyle iki kez müebbet hapis cezası verdi. Ancak öldürme suçunu elinde olmayan nedenlerle rızası dışında tamamlayamadığı ve eylem teşebbüs aşamasında kaldığı için ceza toplam 29 yıl hapse indirildi. Mahkeme, eylemin, "haksız söylemlerin meydana getirdiği şiddetli elemin etkisi altında işlendiği" gerekçesiyle tahrik indirimi uygulayarak cezayı toplam 14 yıl 6 aya indirdi.

Mahkeme, Y.O. ve M.O.’ya karşı hakaret suçlarının karşılıklı olarak işlendiği gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. M.O.’yu tehdit suçlamasından kesin ve somut delil olmadığı iddiasıyla beraat ederken, Y.O.’yu tehdit suçlamasından 6 ay hapse mahkûm edildi. Mahkeme, sanığın eylemi "şiddetli elemin etkisi altında işlediği" kanaatiyle cezayı 4 ay 15 güne indirdi. 
Mahkeme, Ömer Faruk Ayvaz’ın hükmen tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

Diğer sanıklara "hakaret" ve "tehdit" suçlarından tahrik ve iyi hal indirimleri uygulanarak çeşitli oranlarda hapis cezaları verildi. 

MAĞDURLARA PARA VE HAPİS CEZASI

Mağdur Y.O.’ya ise "tehdit" suçlamasıyla 600 TL para ve 6 ay 7 gün hapis cezası verildi. Hapis cezası ertelendi. Saldırıda yaralanarak bir süre komada kalan Y.O.’nun kardeşi M.O.’ya da "tehdit" suçundan 600 TL para ve 4 ay 20 gün hapis cezası verildi. Her iki suçtan da hükmün açıklanması geri bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Ömer Faruk Ayvaz, kendisinden ayrılan Y.O.’ya 26 Nisan 2016 tarihinde, kardeşinin evinin önünde pusu kurarak pompalı tüfekle ateş etmiş, erkek kardeşi M.O.’nun Y.O.’nun önüne geçmesiyle M.O. da ağır yaralanmıştı.  
22 ameliyat geçiren Y.O. bir gözünü kaybederken, M.O. da günlerce komada kalmıştı. 
Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan yargılanan Ömer Faruk Ayvaz’a önce müebbet hapis cezası verilmiş, suçun işleniş biçimi, kastın yoğunluğu gibi gerekçelerle ceza 12 yıla indirilmiş, "haksız tahrik" ve "iyi hal" indirimleri de uygulanarak 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Cezanın istinaf mahkemesince bozulmasının ardından yeniden yargılama yapılmıştı. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar