Kadınlardan Begit'e protesto: 'Utançla anılmak istemiyorsan istifa et'

Kadınlardan Begit'e protesto: 'Utançla anılmak istemiyorsan istifa et'
DEM Parti, DBP ve Özgür Kadın Hareketi üyesi kadınlar DEM Parti'den istifa eden Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit'i protesto etti: 'Utançla anılmak istemiyorsan istifa et'

Urfa - Urfa’nın Birecik ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) belediye başkanı seçilen ancak 29 Nisan’da istifa eden Mehmet Begit'e tepkiler sürüyor. DEM Parti ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Urfa İl ve İlçe Kadın Meclisleri ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri Birecik Belediyesi önünde Begit'i protesto etti.

DEM PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİ VE BELEDİYE EŞBAŞKANLARI KATILDI

Açıklamaya, DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya ve Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan, il ve ilçe belediye kadın eşbaşkanları da katıldı. Eylemde, 'irade gaspına hayır', 'Begit, onurun şerefin varsa istifa et' , 'insan her şeyini satar kendini satmaz, Begit istifa et' pankartları ve "Bizim derdimiz Birecik, senin derdin ran', 'Hırsızlığa prim yok, istifa et' dövizleri taşındı.

'HIRSIZA VE İHANETE GEÇİT VERMEYECEĞİZ'

Birecik Belediye Eşbaşkanı Berivan İlkaya Manas, “Hırsıza ve ihanete geçit vermeyeceğiz. Haklı mücadelemiz zafere ulaşana dek burada olacağız. Herkes bilsin ki bu halk kendi iradesine ve partisine sonuna kadar sahip çıkacaktır. Bu belediye halkındır, halkın iradesidir. Onurlu davran ve istifa et. Eşbaşkanlık, şeffaf ve halkçı yönetim başta olmak üzere partimizin yönetim ilkelerini reddeden ve verdiği sözleri tutmayan biri bu halkla ve meclis üyelerimiz ile yol yürüyemez” diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-05-15-saat-14-57-41-17973328.jpg

'BU HALKI ÇETEVARİ TAVIRLARINIZLA YILDIRAMAZSINIZ'

Basın açıklamalarına katılan yurttaşların Begit tarafından tehdit edildiğini kaydeden Manas, “Bu halkı çetevari tavrınızla, söylemlerinizle yıldıramazsın. Bu halkın hafızasında utançla anılmak istemiyorsan istifa et” dedi.

'BEGİT DEMOKRATİK BELEDİYECİLİĞİ HEDEF ALDI'

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Kaya da Begit’in ortaya koyduğu tavrın partilerinin halkçı belediyecilik anlayışını hedef aldığını söyledi. Kaya, “Bu kabul edilemez. Bu tüm Kurdistan ve Türkiye halkları tarafından görülmüştür. Begit, meclis üyesi arkadaşlarımıza rüşvet teklif edip, şantaj uygulayarak onursuzluk yolu açmak istemiştir. Ama arkadaşlarımız hem onuruna hem halkın iradesine sahip çıkmıştır” diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-05-15-saat-14-57-42-395c5acd.jpg

'DERHAL İSTİFA EDİN'

DEM Parti Kadın Meclisi olarak Birecik halkının iradesine sahip çıkacaklarını vurgulayan Kaya, “Sadece Birecik halkı değil, tüm Kürt halkı olarak gözümüz kulağımız burada. Bu ihaneti utançla anıyoruz. Begit ve beraberindekilere sesleniyoruz, derhal istifa edin. Sizin yolsuzluğunuza, hırsızlığınıza asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Öne Çıkanlar