Kadir Topbaş'a 'kaçak villa' suç duyurusu

Kadir Topbaş'a 'kaçak villa' suç duyurusu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir işadamının Sarıyer'deki kaçak villasına onay karşılığında işadamına evinin etrafındaki...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir işadamının Sarıyer'deki kaçak villasına onay karşılığında işadamına evinin etrafındaki 3 arsayı satın aldırmakla suçlanıyor.

GÜNCEL – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’de bulunan binasının önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını, konuyu TBMM’de de dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci yaptı.

Gerçek Gündem'den Fidan Uğur'un haberine göre, İBB CHP Grubu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı AKP'li Kadir Topbaş ile işadamı Mehmet Hattat arasındaki şüpheli protokole bağlı yaşandığını iddia ettikleri kirli ilişkiler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Yedekci yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bir inşaat firması sahibi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı arasındaki ilişki ağını ortaya koyan bir protokol ve bir mektup elimizde. Şüpheli protokol gereği İşadamı Mehmet Hattat’a Sarıyer’de inşa ettirdiği kaçak binasının yasal hale getirilmesi karşılığında İBB tarafından satın aldırılan 18 adet arsanın üç adedi, Kadir Topbaş’ın Büyükçekmece Güzelce’deki villalarının etrafında.

‘Hattat, Topbaş’ın evinin etrafındaki arsaları aldı’

Sarıyer’deki yedi yıldır Büyükşehir belediyesi tarafından zabıtlanan Hattat’ın binası ile ilgili  proje onaylanarak kaçak binanın yasal hale getirilmesi için aldırılan arsaların Kadir Topbaş’ın binasının etrafında çıkması bir tesadüf müdür?

Bu protokol basına yansıdıktan sonra Kadir Topbaş panikliyerek İstanbul Büyükşehir Belediye gündemine kaçak yapıyla ilgili plan değişikliği yapılması için dosyayı havale etti. Hedef şuydu; Villasının etrafında çıkan arsalar nedeniyle zora düşen belediye başkanı bu plan değişikliğiyle avan projesi onaylanan anılan projedeki imar şartlarını meri plan şartlarına çevirerek avan projenin iptali ve dolayısıyla protokolün kadük hale getirilmesi hedefleniyordu.

‘Protokol neden iptal edilmedi?’

Ancak İşadamı Mehmet Hattat, İBB’ye Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Erhan Gökal’a bir mektup yazdı. Mektupta, Kadir Topbaş’ın villasının etrafındaki üç arsayı listeye bizzat eklediği ve adı geçen işadamına milyonlarca dolara zorla aldırdığı ifade edilmektedir. Bu mektubu gören Topbaş, meclise havale ettiği ve iş adamının aleyhine olan plan değişikliğini meclise onaylatmadan, müdürlüğüne iade ederek işadamının tehdit içerikli mektubunun gereğini yaparak protokol ve avan projenin geçerliğinin sürdürülmesini sağlamıştır. Halbuki Kadir Topbaş derhal protokolü iptal edip arsaları da adama iade etmeliydi. Şu anda meri plan şartlarına göre işadamı yaptığı protokol de dahil olmak üzere binasını yapabilir. Ancak ruhsat alması gerekmektedir. Bu kadar şaibeli bir işlemle ilgili Sarıyer Belediye Başkanlığı da buraya ruhsat vermemektedir. Vermeyeceğini de açıklamıştır.

‘Başsavcılığı göreve çağırıyoruz’

Şimdi soruyoruz; Türkiye’nin en büyük belediye bütçesini yöneten bir başkanın kaçak bir inşaatın avan projesi karşılığı arsa aldırması ve arsanın kendi mülkiyetinde olan villasının etrafında çıktığı halde bu kadar duyarsız ve tepkisiz kalması, ‘Hayır böyle bir şey yok’ diyememesi nasıl açıklanabilir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de gündeme getirdiğimiz ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyemiz Hüseyin Sağ’ın İBB Meclisi'ne taşımak istediği ancak söz hakkı verilmediği için gündeme alınmayan bu konu hakkında şimdi Cumhuriyet Başsavcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu konunun tüm yönleriyle açığa çıkarılması için her türlü takipçisi olacağımızı da kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz’ dedi.

Basın açıklamasına, CHP İstanbul Milletvekilleri Gülay Yedekci, Mahmut Tanal, İBB CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, İBB CHP Meclis Üyeleri, CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer, ilçe yöneticileri ve meclis üyeleri de katılarak destek verdi.

Öne Çıkanlar