Kaldırıma park edilen skuterlar yayaları engelliyor

Kaldırıma park edilen skuterlar yayaları engelliyor
Suadiye'de kaldırımlar, araç ve skuterler tarafından işgal edildi. Yayalar, mecburen yoldan yürüyor. Skuterlar için ayrı park yeri yapılması isteniyor.

Artı Gerçek - İstanbul'da yaygınlaşan elektrikli skuter kullanımı özellikle merkezi noktalarda yayalara zor anlar yaşatıyor. Kadıköy ilçesinin Suadiye semtinde de skuter, otomobil, motosiklet, kamyonet gibi araçların kaldırıma park etmesiyle yayaların yürümek için kullanacağı yolun daralması şikayet konusu oldu.

'PARK YERLERİ YAPILMALI'

Yayalar sorun yaşarken, ulaşımda kolaylık sağladığı için tercih edilen skuterları kullananlar da ayrı bir park yeri oluşturulmamasının sıkıntısını yaşıyor.

DHA'nın haberine göre; skuteri kaldırıma park eden Mert Erdoğan "Buraya koydum. Düzgün bir yer olduğunu düşündüm. Daha çok ben kaldırımın kenarına park ediyorum. Kaldırımdan geldim ama yaya olmadığını görünce kaldırıma girdim. Geçişi engelleyen parklar yanlış, skuterler için park yerleri olsa daha iyi olur." diye konuştu.

'YAYA YOLUNU SADECE YAYALAR KULLANMALI'

Apartman görevlisi Halil Çalıkoğlu, "Biz rahat yürüyemiyoruz. Çocuklarıyla geçenler oluyor, bebek arabasını geçiremiyorlar. Bunlara bir düzenleme getirilmesi lazım. Burada bu şekilde park çok yanlış. Skuterleri garaj kapımızın önüne park eden bile var. Yaya yolu burası, bunu sadece yayalar kullanmalı." dedi

ARAÇ VE YAYA TRAFİĞİNİ ENGELLEYECEK ŞEKİLDE PARK EDİLMESİ YASAK

14 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan kanuna göre "Kamu nizamını bozacak, özel mülkiyeti ihlal edecek ve yayalar, engelliler veya hareket kısıtlılığı olan kişilerin güvenli ve bağımsız hareketlerini, araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde park edilmesi, diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken; karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulması" yasaklandı.

3 Haziran 2021 tarihinde yapılan İBB UKOME toplantısında alınan karar doğrultusunda ise e-scooterlara, bazı noktalar için park yasağı getirilmişti. Bu noktalar arasında; Cumhurbaşkanlığı binaları, askeri alanlar, emniyet birimleri, gümrük binaları, konsolosluklar, itfaiye alanları, sağlık kurumları, saray ve kasırlar, tarihi surlar ve kapılar yer alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri kabahatler kanuna göre kaldırım veya meydan işgalinden skuter firmalarına idari para cezası uygulama yetkisine sahip. Yayaların geçişi gibi kriterleri etkileyen skuter parklarında ise İBB Zabıta Ekipleri söz konusu skuteri depoya kaldırabiliyor.
Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirlikleri de kurallara uymayan skuter kullanıcılarına cezai işlem uyguluyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar