Kamudan 106 ayrı ihale alan şirket devlet hastanesine fazla fatura kesmiş

Kamudan 106 ayrı ihale alan şirket devlet hastanesine fazla fatura kesmiş
Kamudan ihale alan Gama Gazi ve Pro-Med şirketlerinin devlet hastanesine fazla fatura kestikleri belirtildi. Pro-Med isimli şirketin Kilis Devlet Hastanesi'nde çalışmayan MR cihazını çalışmış gibi gösterilip 1,9 milyon TL fatura kesildiği ortaya çıkmıştı.

Artı Gerçek - Gama Gazi ve Pro-Med isimli şirketlerin devlet hastanelerine fazla fatura kestiği ortaya çıktı. Hala bir çok devlet hastanesinin işin yapan şirketin kamudan 106 ayrı ihale aldı. Sağlık Bakanlığı’nın taşeronu olan ve 2007 yılında kurulan, Ekin ve Günseli Özçelik’in sahibi olduğu Gama Gazi isimli şirketin aldığı bu ihalelerin toplam bedeli ise yaklaşık 600 milyon TL.

BirGün’de yer alan İsmail Arı’nın haberine göre Şirket Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere tıbbi görüntüleme (Anjiyografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, mamografi, floroskopi) hizmeti veriyor. Şirket şu anda da Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi ile Antep’teki üç ayrı devlet hastanesiyle Urfa’daki devlet hastanelerinin tamamının tıbbi görüntüleme işlerini yapıyor.

460 BİN TL OLARAK HASTANEYE İADE EDİLMESİ İSTENDİ

Siirt Devlet Hastanesi tarafından 2019’da hazırlanan raporlara göre, Gama Gazi Şirketi ile ortaklık kurduğu Pro-Med Şirketi hastaneye fazla fatura kesti. Dönemin başhekimi Op. Dr. Sedat Yeşilbaş’ın imzasının yer aldığı evrakta, iki şirketin 2014 ve 2018 yılları arasında hastaneye “Radyoloji görüntüleme ve raporlama hizmeti ile bilgisayarlı tomografi” hizmeti verdiği belirtildi. Ancak yapılan incelemelerin sonucunda, şirketlerin yaklaşık 370 bin TL’lik fazla fatura kestiği ve bu paranın yasal faiziyle birlikte, 460 bin TL olarak hastaneye iade edilmesi istendi.

Aynı şirketin 2020 yılında da Kilis Devlet Hastanesi'nde çalışmayan MR cihazını çalışmış gibi gösterilip 1,9 milyon TL fatura kesildiği ortaya çıkmıştı.(Kaynak)

Öne Çıkanlar