Kan bağışçıları hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu

Kan bağışçıları hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu
Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Aralık 2020 15:52
A+ A-
Kızılay, kan stoklarının düşüş eğilimine girdiğini belirterek, kan bağışçılarının sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacağını duyurdu.

Türk Kızılay'dan yapılan açıklamada, hafta içi vakit bulamayan vatandaşların hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına dahil olmadan kan bağışında bulunabilecekleri bildirildi.

Türk Kızılayı, kan bağışında düşüş eğilimine girildiğini belirtti. Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, hafta sonu kan bağışında bulunmak isteyenlerin, Türk Kızılay'ın "www.kanver.org" sitesinden alacakları randevu sonrasında telefonlarına gelen mesaj ile kısıtlamaya dahil olmadan kan bağışı merkezlerine başvurabilecekleri ifade edildi.

DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GİRDİ

Açıklamada, Türk Kızılay'ın ulusal kan stoklarının, salgının yeniden yükselişe geçmesi ve kış koşularının hissedilmeye başlaması ile düşüş eğilimine girdiğine dikkat çekilerek, bu çerçevede hastanelerde acil kan ve yoğun bakımlarda immün plazma bağışı bekleyen hastaların sıkıntı yaşamaması için bağışçıların, hafta sonları için alınan sokağa çıkma kısıtlamasına dahil olmadığı ifade edildi.