Kapalıçarşı'da iki yıllık restorasyonda sona gelindi

Kapalıçarşı'da iki yıllık restorasyonda sona gelindi
Yayınlanma:
A+ A-
Kapalıçarşı'da 21 kapıda restorasyon çalışması tamamlandı. Kalem ve ince işçiliklerin de haziran ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Artı Gerçek - Tarihi dokusu ve yoğun ticari hayatıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri Kapalıçarşı restorasyon ve deprem güçlendirme çalışmalarıyla yenileniyor. İki yıldır aşamalar halinde devam eden çalışmalarda artık sona gelindi.

3600 DÜKKAN, 14 HAN VAR

Yaklaşık 45 bin metrekarelik kapalı alana sahip Kapalıçarşı’da 3 bin 600 dükkan ve 14 han bulunuyor. Restorasyon kapsamında çatısı tamamen onarılırken, atık su ve temiz su kanalları değiştirildi. Elektrik ve fiber kabloları yenilendi.

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, çalışmalardaki son duruma ilişkin şunları söyledi:

"Kapalıçarşı’da 21 kapıda restorasyon işleri bitti. Çarşımızın içinde bir bölgede statik olarak güçlendirmeye biraz daha ihtiyaç olduğu tespit edildi. Bir miktar da kalem işleri var. Su oluklarıyla ilgili eksiklerimiz var. Onun dışında üstyapı, altyapı, çatı, beden duvarları, tüm işlerimizde genel olarak sona yaklaştık.
aa-20230125-30082027-30082015-kapalicarsinin-yeni-gorunumu-icin-geri-sayim-basladi.jpg
Restorasyon 100 kişilik bir ekiple yapıldı. Yaklaşık 31 bin 500 metrekare tavan el kalem işi yapıldı. Bunu desinatörler, grafik tasarım mezunu, el işçiliği yapan kalemkarlar yapıyor. Şu anda çalışmaların yüzde 90’dan fazlası bitti. Muhtemelen hazirana kalmaz işleri toparlamış oluruz."

GEÇEN YIL 40 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

Kurtulmuş, Kapalı Çarşı'yı 2022 yılında yaklaşık 40 milyon kişinin ziyaret ettiğini, 2023 hedeflerinin bunun üzerinde olduğunu söyledi.
3.jpg
Kurtulmuş, Kapalıçarşı’nın çatısında şu an turların düzenlendiğini, acenteler vasıtasıyla turistlerin çarşıyı gezebildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Turistler, Kapalıçarşı'nın çatısına çıkmak, buranın manzarasını görmek istiyorlar. Çarşımızın yararına olmak üzere burada bu ziyaretlere 15-20 dakika içinde inmek kaydıyla, yaşlılara ve bebelere müsaade edilmiyor. Herkesi de 1461 yılında kurulmuş, 562 yıllık Kapalıçarşı’yı gezip görmeye davet ediyorum." (AA)

Öne Çıkanlar