Karantinaya alınan tutuklulara test yapılmadı

Karantinaya alınan tutuklulara test yapılmadı
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2020 12:25
A+ A-
ÖHD, cezaevlerinde alınan tedbirleri yerinde incelemek ve yaşanan hak ihlallerin giderilip, giderilmediğine dair Haziran ayında cezaevlerini tekrar ziyaret edecekleri bilgisini paylaştı.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi avukatları ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi ile Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ni ziyaret etti. Heyet, tutuklular ve cezaevi idaresiyle yaptığı görüşmeleri raporlaştırdı. 

ÖHD Ankara Şubesi tarafından hazırlanan raporda, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde, 5 kadın tutuklu ile görüşme gerçekleştirildiği bilgisi verildi. Raporda, 3 kişinin muayene ardından karantinaya alındığı ancak koronavirüs testi yapılmadığı aktarıldı, bir tutuklunun öksürük ve boğaz kuruluğu şikayetlerinin devam ettiği bilgisi de yer aldı. 

MA'da yer alan habere göre, ÖHD tarafından hazırlanan raporda, tutukluların salgın kapsamında alınan tedbirlerdeki yetersizlikle ve maruz kaldıkları hak ihlalleri şöyle: 

* Verilen temizlik malzemelerinin yetersiz olduğu, sabun, çamaşır suyu malzemesi verildiği ancak 11 kişilik koğuş için yeterli miktarda verilmediği, yemeklerden kıl çıktığı, kötü olduğu belirtilerek yemek miktarının da azaltıldığı, önceden 2 ekmek verilirken (1 kişi için) bu sayının 1’e düşürüldüğü aktarıldı.

* Kantin fiyatlarının çok pahalı olduğu, iç kantin de alabilecekleri şeylerin kısıtlı olduğu dış kantin haklarının olmadığı, gelen kargolarının çok uzun süre verilmediği, gardiyanların koğuşlara maskesiz geldiği, kendilerine maske temin edilmediği belirtildi.

* Koğuşlardan birinde korona sürecinde topluca öksürük, boğaz yanması ve kuruluğu sorunları oluştuğu, uzman doktorların kuruma geldiği, kontrol ettikleri belirtildi. Bu kontrol ardından tüm koğuşun hastaneye sevk edileceği, testlerin yapılacağı ve koğuşun dezenfekte edileceği belirtilse de sadece 3 arkadaşlarının kampüs hastanesine sevk edildiği ifade edildi.

* Sevk edilen 3 kişinin 2’si Göz Polikliniği’ne, 1’i ise genel muayeneye gitmiş. Çölyak hastası olan bu mahpuslardan birinin ani görme kaybı olmuş. Doktor, göz hastalığı olmadığı, Nöroloji’ye sevkinin gerçekleşmesi gerektiğini ifade edildiği ancak sevk hala yapılmadığı söylendi.

* Genel muayeneye giren mahpusu doktor kelepçeli muayene etmek istemiş, mahpus itiraz edince ‘defol’ demiş. Bu ‘faşizan uygulama’ diye itiraz eden mahpusa, kurum personeline hakaretten disiplin cezası verildiği aktarıldı.

TEST YAPILMADI

* 3 kişi muayenenin ardından karantinaya alınmış ancak şikâyetleri sebebiyle korona testi yapılmamış. Halen genel muayeneye giren mahpusun öksürüğü, boğaz kuruluğu şikâyetleri devam etmesine rağmen testin yapılmadığı aktarıldı.

* Çölyak hastası olan mahpusa diyet yemeği verildiği iddia edilse de glütensiz yemek verilmediği, bu durumun kendinde hastalığa sebep olduğu aynı zamanda halen kendisine uygun ekmeğin temin edilmediği ifade edildi.

* Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılan Jiyan Ay’ın tek olması sebebiyle, ortak alanda veya sohbette kimseyle iletişim kuramadığı, bu yüzden nakil istediği aktarıldı.

*  Bir gardiyan ekibinin odalara kamera ile girdiği ya da telefon, avukat görüşmeleri için çağırdıklarında bekleme sırasında koğuşa kamera tuttukları, özel odada arama sırasında kamera tuttukları belirtildi."

ÖHD raporunda cezaevi yetkilileri ile yapılan görüşmeye de yer verilerek, şikayetlerin iletildiği ancak kabul edilmediği vurgulandı.

BÜNYAN 2 NOLU T TİPİ CEZAEVİ

Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde de 3 tutuklu ve cezaevi idaresi ile görüşme yapıldığının vurgulandığı raporda, tutuklular tarafından koğuşların dezenfekte edildiği ancak bunun çok yüzeysel bir şekilde yapıldığının aktarıldığı belirtildi.

DEZENFEKTAN 20 TL

Bazı koğuşlarda 10 kişi, bazı koğuşlarda ise 27 kişinin kaldığının kaydedildiği raporda, yaşanan hak ihlalleri şöyle sıralandı:

"* Mahpuslara dezenfektan dağıtılmadığı, kantinden satışa sunulduğu ve kantinde ise küçük şişe dezenfektanların 20 TL’ye satıldığı, yalnızca idare tarafından çamaşır suyu verildiği, verilen çamaşır suyunun ise kalabalık koğuşlar için yeterli olmadığı ve bu nedenle koğuşlarını yeterince temiz tutulamadığı aktarıldı.

* Sayım için koğuşlara 10 tane infaz koruma memurunun elleri ve yüzleri açık bir şekilde içeri girdikleri, 3 kişilik koğuşlarda dahi sayımların bu şekilde yapıldığı, yemeklerin de yine aynı şekilde elleri ve yüzleri açık memurlar tarafından dağıtıldığı belirtildi.

MASKE DAĞITIMINA YENİ BAŞLANDI

* Maske dağıtımına geçen hafta başlanıldığı ve haftada 2 tane maske verildiği, yeni maskeler verildiğinde eski maskelerin teslim edilmesi gerektiği de idare tarafından mahpuslara bildirilmiş."

Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi idaresiyle de görüşme yapıldığı ve şikayetlerin aktarıldığına yer verilen raporda, görüşmeye dair şu bilgiler paylaşıldı: "T Tipi Cezaevi müdürü şikayetleri sırayla dinlemiş ve cevaplamıştır. Buna göre; Covid-19 salgını kapsamında kendi sorumlu olduğu bölümde herhangi bir hijyen ve tedbir sorunu bulunmamaktadır. Koğuşlarda kalan mahpus sayısının artmadığını fiziksel imkanlar dahilinde aksine azaltıldığını veya sabit kaldığını belirtmiştir. Mahpuslara dezenfektan dağıtılmadığını ancak tüm koridorlarda ve koğuşlara girip çıkıldığında kullanıma hazır sabit monteli dezenfektanlar bulunduğunu, cezaevi hekiminin ve genel tedbirlerin koğuşlarda dezenfektan ihtiyacının bulunmadığı yönünde olduğunu belirtmiştir. Sayımlarla ilgili olarak, koğuşlara giren infaz memur sayısının iki veya üçü geçmediğini, bu konuda memurları yine kontrol edeceğini söylemiştir."

 

Öne Çıkanlar