Kars'ta esnaf ziyaretine polis sorgusu

Kars'ta esnaf ziyaretine polis sorgusu
Esnaf ziyareti sırasında milletvekillerine ve belediye Eş Başkanı Sevin Alaca’ya eşlik eden kişiler savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı.

Yağmur KAYA


ARTI GERÇEK - Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in gözaltına alınmasının ardından HDP milletvekillerinin düzenlediği esnaf ziyaretine katılanlar Kars Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Amirliği’ne ifade verdi.

Ayhan Bilgen, Ankara’da devam eden soruşturma kapsamında Kars’ta 26 Eylül’de gözaltına alınmıştı. Bilgen’in gözaltına alınmasından sonra destek amacıyla Kars’a giden HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Habip Eksik ve beraberindeki heyetin Kars Belediye Başkanlığı ziyaretlerinin ardından gerçekleştirilen esnaf ziyaretinde milletvekillerine ve belediye Eş Başkanı Sevin Alaca’ya eşlik eden kişiler Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı.

İfadeye çağrılanlar arasında belediye başkanı yardımcıları, şoförler, korumalar, belediye meclis üyeleri ve HDP il yöneticileri de bulununuyor.

Kars Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Amirliği’ne ifade veren 20 kişiye "Valilik yasağına rağmen yürüyüşe neden katıldınız", "Talimatı kimden aldınız?", "Kim organize etti" diye sorular sorulanan 20 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Esnaf ziyaretinin yapıldığı 26 Eylül tarihinde herhangi bir yasak bulunmuyordu. Kars Valisi’nin kararı ile 27 Eylül tarihinde "eylem ve etkinlik yasağı" kararı alınmıştı.

Öne Çıkanlar