Katil zanlısının avukatından 'cinsel saldırı' paylaşımı

Katil zanlısının avukatından 'cinsel saldırı' paylaşımı
Akademisyen Ceren Damar'ın katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak, duruşmada da 'cinsel saldırı' suçlamasında bulunmuştu.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şener’in katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak sosyal medya hesabından müvekkili katil zanlısı Hikmet’in cinsel saldırıya uğradığını ima eden paylaşımlar yaptı. Ancak paylaşımlarının güncel hiçbir dava ile alakalı olmadığını savunan Vahit Bıçak, amacının hocalarından mobbing gören öğrenclere yol göstermek olduğunu söyledi. 

Mahkemede de müvekkilinin, Ceren Damar'ın  "cinsel saldırısına uğradığını" ve "meşru müdafaa yaptığını" öne süren Vahit Bıçak’ın mesajları şöyle:

"Sevgili lise ve üniversite öğrencisi gençler, üzerinizde otorite kullanma yetkisine sahip olan öğretmen, öğretim üyesi, okutman, araştırma görevlisi vs yüksek not verme veya başka vaadlerle cinsel taleplerde bulunursa sakın sessiz kalmayın. TCK 102/3(b) ye göre 12+6=18 yıl…

    

TCK md. 102/3(b) ye göre 12+6=18 yıl hapis cezası öngörülmüştür, bu ırz düşmanlarına. Otorite kullananın kadın ya da erkek olması arasında fark gözetilmemistir. Öğrenci de kadın olabileceği gibi erkek de olabilir. Bir çığlık atın yeter, yanınızdayız.

Kanunlarımız ırza karşı meşru müdafaaya izin vermektedir(TCK md 35/2) Cinsel saldırı suçunun mağduru, baskılardan bunalmış, başka çıkış yolu bulamamış ise son çare olarak saldırganı öldürmesi durumu, kanunlarımızda cezayı gerektiren bir eylem değildir."

Bıçak, 2002-2004 yılları arasında Başbakanlık bünyesindeki İnsan Hakları Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2003-2005 yılları arasında da Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı görevini yürüttü.

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar