Katledilen kızının anmasına katılmıştı: 'Terör örgütü propagandası' yapmaktan suçlanan baba beraat etti

Katledilen kızının anmasına katılmıştı: 'Terör örgütü propagandası' yapmaktan suçlanan baba beraat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Paris’te katledilen kızı Leyla Şaylemez’in anmasına katıldığı gerekçesiyle yargılanan Abdulbari Şaylemez'in davası görüldü. Mahkeme, suçun nitelik ve vasıflarının oluşmadığına işaret ederek beraat kararı verdi.

Artı Gerçek - Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te Sakine Cansız ve Fidan Doğan ile birlikte katledilen Leyla Şaylemez’in babası Abdulbari Şaylemez hakkında, kızının cenaze töreni nedeniyle 'terör örgütü propagandası yapmak' iddiasıyla açılan davanın duruşması Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Baba Şaylemez ve avukatı duruşmaya katıldı.

Söz verilen Şaylemez, “Kızım Leyla, Paris’te bir terör saldırısında katledildi. 7 Ocak 2017’de Paris Belediyesi tarafından davet edilen anmaya katıldım. Kızım katledildiği için katıldım, suç olduğunu düşünmüyorum” dedi. Yargılama nedeniyle 5 ayı aşkın bir süredir hakkında yurt dışı yasağı bulunduğuna dikkati çeken Şaylemez, Almanya’da ticaret yaptığını ve verilen karar nedeniyle hem kendisinin hem de ailesinin mağdur edildiğini belirtti. Şaylemez, beraat talebinde bulundu.

Şaylemez’in avukatı, müvekkilinin kızının anmasına katıldığını, slogan atmadığını ve hazırlanan görüntü inceleme raporunda da bu durumun tespit edildiğini belirtti.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

İddia makamı, baba Şaylemez’in 'terör örgütü propagandası yapmak' iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, baba Şaylemez’e yöneltilen suçun nitelik ve vasıflarının oluşmadığına işaret ederek, beraat kararı verdi. (MA)

Öne Çıkanlar