Kayıp depremzede çocuklarla ilgili 'beyaz araba' ayrıntısı

Kayıp depremzede çocuklarla ilgili 'beyaz araba' ayrıntısı
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş depremleri sonrası Hira Nur Tümsavaş ve Furkan Alp Alsan için kayıp başvurusu yapıldı. İki çocuğun, en son beyaz bir otomobile bindirilirken görüldüğü ve bir daha haber alınamadığı belirtildi. Aile Bakanlığı iddiayı yalanladı.

Artı Gerçek - Maraş'ta 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan depremlerin ardından kayıp depremzedelere yönelik tartışmalar da devam ediyor. Aileler kayıp çocuklara ulaşmaya çalışırken Adıyaman’da kaybolan 12 yaşındaki Hira Nur Tümsavaş ve 3.5 yaşındaki Furkan Alp Alsan için kayıp başvurusu yapıldı. Çocuklar, en son beyaz bir otomobile bindirilirken görüldü. İkisinden de bir daha haber alınamadı. Cumhuriyet, haberinde Aile Bakanlığı'nın da 'beyaz araba' iddiasını doğruladığını yazarken, kanunun gündem olmasının ardından açıklama yapan Bakanlık iddiayı reddetti.

‘ÜMİDİMİZİ KESMEK ÜZEREYİZ’

Cumhuriyet'in haberine göre; Adıyaman’da yaşayan Funda Öznacar, 12 yaşındaki yeğeni Hira Nur Tümsavaş ile ilgili şunları anlattı: “Hira Nur’un annesi, babası ve iki kız kardeşi Arzumkent Sitesi’nin enkazından çıkarıldı. Ancak Hira Nur’a ulaşamadık. Konuştuğumuz bir görevli, ‘Depremin ilk saatlerinde beyaz bir otomobile bindirilip götürüldü sağlıklı bir şekilde’ dedi. Bunu duyduğumuzdan beri tüm hastaneleri aradık, taradık ancak hiçbir sonuca varamadık. Söyleyen kişiyi de arıyoruz ancak ona da ulaşamadık. Adıyaman küçük bir yer. Bu araba kimdir nedir bilmiyoruz. Bize ulaşsın ve nereye götürüldüğünü söylesin. Sürekli birileri arıyor ancak hiçbir sonuca ulaşamıyoruz. DNA örneği de verdik, kimsesizler mezarlığından bakacaklar ancak bundan da bir sonuç alamadık. Ümidimizi kesmek üzereyiz.”

ENKAZDAN SAĞ ÇIKTI AMA...

Yine Adıyaman’da yaşayan ve 3.5 yaşındaki oğlu Furkan Alp Alsan’a ulaşamayan baba Uğur Alsan da beyaz otomobil iddiasında bulunan ailelerden.

Furkan’ın enkazdan sağ çıkarıldığını belirten Uğur Alsan, “Burada yaşayan insanlar sağ çıktığını görmüş. Fiziksel olarak da durumunun iyi olduğunu görmüşler. Hastaneye götürülmek üzere beyaz bir arabaya bindirilip götürüldüğünü söylediler. Çocuk hastanesine gönderildiğini öğrendik. Ancak ikinci depremden sonra hastaların başka yere gönderildiğini öğrendik. Biz de enkazdan çıkarılıp başka hastanelere götürüldüğümüz için çocuğumuzun başında duramadık. Tahliyeden sonra ne olduğunu bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HABERİMİZ VAR, BİLGİMİZ YOK’

Cumhuriyet'in aynı haberinde; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri 'beyaz araba' iddialarından haberdar olduklarını söylediği aktarıldı. Habere göre bakanlık yetkilileri, “Ancak nasıl ispatlayacağız? Duyduğumuz her iddia ile ilgili harekete geçiyoruz. Tüm iddiaları değerlendiriyoruz. Beyaz araba konusunda somut bilgi elde edemedik. Aileler bize ulaşırsa dönüş sağlarız. Bize ulaşan her aileye bir şey söyleniyor. Diğer bakanlıklarla entegre çalışıyoruz” dedi.

BAKANLIK İDDİALARI REDDETTİ

Konunun gündem olmasının ardından açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bölgede kayıp olduğu iddia edilen çocukların beyaz bir araç ile kaçırıldığı ve bu açıklamaların bakanlıkça doğrulandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bakanlık, "Haberin içeriğinde kayıp olduğu iddia edilen çocukların beyaz bir araç ile kaçırıldığı ve bu açıklamaların bakanlığımızca doğrulandığı iddiası kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Deprem bölgesinde ailesi ve yakınlarına ulaşılamayan refakatsiz çocuklarla alakalı bilgiler son derece açık ve şeffaf bir şekilde düzenli olarak kamuoyu ile paylaşılıyor. Vatandaşlarımızın resmi kurumların açıklamaları haricinde bu tip iddialara itibar etmemeleri önemle rica olunur" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar