Kayyım, Bağlar Belediyesi'nin kasasını boşaltmış: Sadece bir aylık SSK borcu 51 milyon TL

Kayyım, Bağlar Belediyesi'nin kasasını boşaltmış: Sadece bir aylık SSK borcu 51 milyon TL
Dün mazbatasını alarak göreve başlayan DEM Partili Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Siraç Çelik, Artı Gerçek'e konuştu. Çelik, beş yıldır kayyım denetimindeki belediyenin kasasının boşaltıldığını ve sadece geçen aya ait 51 milyon TL SSK borcu olduğunu söyledi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı olan Zeyyat Ceylan 2019’da yüzde 71 gibi rekor bir oyla kazandığı Bağlar Belediye Başkanlığı mazbatasını KHK'li olduğu gerekçesiyle verilmedi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Zeyyat Ceylan yerine mazbatayı ikinci olan AK Parti adayı Hüseyin Beyoğlu'na verdi. Uzun yıllardır yolsuzluk, para aklama, rüşvet ve yakınlarını işe alma gibi birçok yolsuzluk iddiasıyla gündemden düşmeyen Beyoğlu hakkında birçok kez dava açıldı ancak ceza almadı.
31 Mart 2024'te yapılan yerel seçimlerde DEM Parti'den aday olan ve önceki seçimde aldıkları oranını arttırarak yüzde 71.83 oy oranı ile seçilen Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Siraç Çelik dün mazbatalarını alarak göreve başladı. Kayyımın, belediye başkanı odasındaki süs eşyalarını bile boşalttığını belirten Çelik, sadece bir aylık personel maaşlarına ait SSK borcunun 51 milyon TL olduğunu açıkladı.

'MAKAM ODASI BOŞ VAZİYETTEYDİ'

Dün itibari ile belediyeye halkla beraber girdiklerini söyleyen DEM Parti Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Sıraç Çelik, belediye binasındaki x-ray cihazlarının sayısına dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Girişte halk bizi coşkuyla karşıladı. Ancak biz makama geçerken makam odasındaki süs eşyaları dahil her şey boşaltılmıştı. Oda boş vaziyetteydi. Ve ana binanın girişindeki x-ray cihazının dışında makam odasının girişinde de x-ray cihazı vardı. Bu da yetmiyormuş gibi polisler için yapılan özel bir oda vardı. Biz kendimiz onları söküp attık. Hangi mantıkla böyle şeyler yapılmış doğrusu biz anlamış değiliz. Çünkü bu haklın belediyesidir. Şahsa ait bir yer değildir. Böylesi bir güvenliğe neden gerek duyuldu?"

whatsapp-gorsel-2024-04-09-saat-15-55-52-955e2c6e.jpg Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Siraç Çelik

'BELEDİYENİN BİR AYLIK SSK BORCU 51 MİLYON TL'

Belediye müdürleri ile kısa bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Çelik, nisan ayına ait personel maaşlarının ödendiğini ancak ödenmesi gereken SSK ödemelerinin yapılmadığı bilgisini vererek sadece bir aylık SSK borcunun 51 milyon TL olduğunu söyledi:

"Biz dün müdürlerimizle kısa da olsa bir toplantı aldık. Sohbet anında son ay yani bayram ayında maaş ödemeleri yapılmış. Ancak maaş ödemeleri yapıldıktan sonra Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ödemeleri yapılmamış. Çünkü para ancak maaşlara yetmiş. Bunu söylediler bize. Birde belediyenin son bir ayda nisan ayı itibariyle 51 milyon SSK borcu bulunuyor. Bu sadece bir ayın borcu. Diğer borçlar ise belediye personellerinin tümü gelince netleşecektir. Şu an belediye kasası boş durumda görünüyor. Akıl sır ermiyor bu işe. Ama biz işe koyulduk. Bugün bayram ama biz buradayız. Çalışmalarımızı ve araştırmalarımızı yürütüyoruz"

'BELEDİYEYE AKTARILAN PARALARI NE YAPTINIZ?'

"Belediyemiz tamamen boş durumda" diyen Siraç, bu duruma rağmen hizmet edeceklerini belirterek şunları söyledi:

"Bunlar boş duvarları da bırakırlarsa biz örgütlü bir halkız, biz onlardan daha fazla hizmet üreteceğiz. Bu inançtayız. Yıllardır 'biz kayyım değiliz', 'seçilmişiz' iddiasıyla bunları yapıyorsunuz. Ve devletin bütün imkanları sizin elinizde iken hiçbir icraatınız yok ve belediye borçlu durumda. Siz bu borçları yaparken belediyeye aktarılan o paraları ne yaptınız? Neden halk hizmet olarak gitmedi? Halk vefalıdır. Onlar hizmet yapmadığı için halk bir meclis üyesi dahi vermedi bunlara. Halkın içerisinde çok büyük bir öfkeye neden oldular"

'ARAŞTIMALARIMIZ SÜRÜYOR, YOL HARİTAMIZI HALKLA ÇİZECEĞİZ'

Bağlar Belediyesi olarak toplumda aciliyeti olan sorunları önceleyeceklerini vurgulayan Siraç, kayyım usulsüzlükleri ile ilgili araştırmalarının sürdüğünü aktararak, "Elimizde avucumuzda ne varsa aciliyet arz eden durumları önceleyeceğiz. Hepimizin bildiği gibi depremden dolayı Bağlar ağır bir mağduriyet yaşadı. Barınma ile ilgili problemler var. Fuhuş ve madde bağımlılığı var. Gençlerin tamamı bataklığa sürüklenmiş bunlarla ilgili politikalar üreteceğiz. Yapacağımız işler çok fazla. Ancak biz önümüzü görmeden peşin hükümlü olmayacağız. Araştırmalarımız sürüyor. Halkımıza gideceğiz. Halkımızla birlikte yol haritamızı çizeceğiz."

Öne Çıkanlar