Kayyım, pandemiyi gerekçe göstererek kadın biriminin çalışmalarını durdurdu

Kayyım, pandemiyi gerekçe göstererek kadın biriminin çalışmalarını durdurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Kayyım atamalarıyla birlikte ilk olarak eşbaşkanlık sisteminin ve kadınların hedef alındığına dikkati çeken Armut, söz konusu durumun Hakkari Belediyesi için de geçerli olduğunu söyledi.

Yerine kayyım atanan Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Hümeyra Armut, pandemi süreci gerekçe gösterilerek, sadece kadın biriminin çalışmalarının durdurulduğunu ve pasifize edildiğini belirterek, "Kadınların söz hakkı ellerinden alındı" dedi.

Hakkari Belediyesi iki dönemdir İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyımlar tarafından yönetiliyor. İlki 11 Eylül 2016'da, ikincisi ise 18 Ekim 2019'da atanan kayyımlar döneminde birçok yolsuzluk ve usulsüzlük yaşandı. Belediyeyi 200 milyon TL'yi aşkın borç altına sokan kayyımlar, bu süreçte AKP eski İl Başkanı Abdülmecit Tarhan ve kardeşi R. Tarhan, AKP İl Başkan Yardımcısı Nazif İlçin'in oğlu, AKP eski İl Başkanı Nurettin Fırat’ın baldızı, AKP eski İl Başkanı Mehmet Ertuş'un oğlu, AKP'den aday adayı olan Hakan Taş'ın kızının da aralarında bulunduğu çok sayıda AKP'liyi işe aldı. 
 
KORUCU ŞOFÖRLER
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi döneminde 28 milyon TL'ye ihale edilen su projesini iptal ederek, bedeli 78 milyon TL'ye çıkaran kayyımlar, AKP eski İl Başkanı Abdülmecit Tarhan'ın tutuklu kardeşi R. Tarhan'ın yaptığı yolsuzluğu ise gizledi. Kayyımlar, ayrıca çok sayıda korucuyu belediye minibüslerinde şoförlük yapmak üzere işe aldı. 
 
KADIN MÜDÜRLÜĞÜNE ERKEK ATAMA
 
Kayyımlar, göreve gelir gelmez kadın kurumları ve bu alanda çalışma yürüten çalışanları da hedef aldı. Belediyenin Binevş Kadın Dayanışma Merkezi'ni işlevsiz hale getirerek, özel hareket polislerine tahsis eden kayyımlar, burada çalışan kadınları ise görevden uzaklaştırdı. Yine, belediyenin Kadın Müdürlüğü'nün başına ise farklı bir müdürlüğün başında olan bir erkek getirildi. 
 
Yerine kayyım atanan HDP'li Belediye Eşbaşkanı Hümeyra Armut, söz konusu tabloyu değerlendirdi. 
 
KADINLAR HEDEFTE
 
Kayyım atamalarıyla birlikte ilk olarak eşbaşkanlık sisteminin ve kadınların hedef alındığına dikkati çeken Armut, söz konusu durumun Hakkari Belediyesi için de geçerli olduğunu söyledi. Binevş Kadın Dayanışma Merkezi'nde çalışanların ihraç edildiğini anımsatan Armut, çıkarılanların yerine ise dönemin AKP’li Belediye Meclis üyesi bir erkeğin atandığını paylaştı. Armut, kayyımların kadın kazanımlarına karşı olduğunu ve belediyelerde erk bir politika yürüttüğünü vurguladı. 
 
KURUM ERKEKLERE TESLİM
  
Kadınlara "ayak işleri" yaptırılmak istendiğine dikkati çeken Armut, kayyımlardan sonra belediyenin 3-4 kişinin himayesi altına girdiğini ifade etti. Armut, "Halkın ve kadınların söz hakkı ellerinden alındı. Belli kişiler rant sağlamak için belli şartlarla yeni bir yönetim oluşturdu" dedi. Göreve geldiklerinde ilk iş olarak kadın kurumlarının başına getirilen erkeklerin işlerine son verdiklerini anımsatan Armut, yeni kayyım atamasıyla yine kadın kurumlarının erkeklere teslim edildiğini kaydetti. 
 
PANDEMİ GEREKÇESİ
 
Coronavirus (Covid-19) salgını süreci gerekçe gösterilerek, sadece kadın biriminin çalışmalarının durdurulduğunu ve pasifize edildiğini aktaran Armut, "Kadın biriminin aktif çalışması engellendi. Bütün bunlar bize gösteriyor ki kayyım politikaları halkçı ve demokratik bir politika değil. Kayyım politikaları başta Kürt halkı, sivil toplum örgütleri, muhalif kesimler, kadınlar ve yaşanan haksızlıkları kabul etmeyen herkese yönelik bir baskı politikasıdır. Bu politikanın bir parçası olmayacağız ve eşbaşkanlık sistemimizle kayyımlara karşı durmaya devam edeceğiz" diye konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar