Kayyım protestolarında gözaltına alınan gazetecilere dava

Kayyım protestolarında gözaltına alınan gazetecilere dava
Gazetecilerin yanı sıra eylemler sırasında gözaltına alınan 3 yurttaşa da dava açıldı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından belediye binası önündeki eylemleri takip ettikleri sırada gözaltına alınan 5 gazeteciye dava açıldı.

İçişleri Bakanlığı'nın HDP'li Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atamasının ardından başlayan eylemlerde yurttaşlarla birlikte gözaltına alınan  Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç, Jinnews muhabiri Rojda Aydın, gazeteciler Halime Parlak ve Nurcan Yalçın hakkında "Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinde Dağılmama" iddiasıyla iddianame hazırlandı.

Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Mardin Valiliği tarafından olay günü 30 günlük "eylem ve etkinlik yasağı" kararı olduğu belirtilerek, gazeteciler ve 3 yurttaş hakkında "karayolunu araç trafiğine kapatan, yapılan müdahalelere rağmen ısrarla müdahale bölgesini terk etmeyen, mukavemet gösteren ve eylemci grup içerisinde yer alan" ifadeleri kullanıldı.

İddianamede savcılık, "kanuna aykırı olarak toplantı ve yürüyüşün gerçekleştiği" iddiasında bulunarak, "Görüntü inceleme tutanakları ve alınan ifadelerde şüphelilerin yasa dışı eylemi yapan grup içerisinde yer aldıklarının tespit edildiği ve bu şekilde haklarında kamu davasının açılmasını gerektirecek yeterli şüphe oluştuğu" ifadeleri yer aldı.

GEÇTİĞİMİZ YIL TAKİPSİZLİK VERİLMİŞTİ

Öte yandan 5 gazetecinin aralarında olduğu 8 kişiye, "örgüt üyesi olma" ve "örgüt propagandası yapma" iddiasıyla başlatılan soruşturmada, geçtiğimiz yıl takipsizlik kararı verilmişti.

Öne Çıkanlar