'Kayyım’ rektör Naci İnci'nin, ABD’deki ‘akademik özgürlük’ için kaygılanmasına tepki: 'Şu pişkinliğe bakar mısınız?'

'Kayyım’ rektör Naci İnci'nin, ABD’deki ‘akademik özgürlük’ için kaygılanmasına tepki: 'Şu pişkinliğe bakar mısınız?'
'Kayyım’ rektör İnci, Filistin eyleminde gözaltına alınan bir ABD’li akademisyenle ilgili paylaşımında ‘akademik özgürlük’ten dem vurdu. İnci’ye bu sözlerinden sonra akademisyenleri okuldan uzaklaştırıldığı hatırlatılatıldı: “Şu pişkinliğe bakar mısınız?”

Artı Gerçek - Boğaziçi Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 'dışarıdan' atanması sonrası protesto gösterilerini engelleyen, öğrencilere destek veren çok sayıda akademisyenin okulla ilişiğini kesen kayyım rektör Naci İnci, ABD'deki üniversite öğrencilerinin Gazze dayanışma eylemlerine 'destek' verdi.

İnci, Emoory Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Noelle McAfee’nin gözaltına alınmasını akademik özgürlük temelinde eleştirince, çok sayıda sosyal medya kullanıcısı kendisinin Boğaziçi'ndeki tavrını hatırlattı. İnci'nin Boğaziçi'nde öğrenci ve akademisyenlere yönelik tavrını ve kolluk kuvvetlerinin eylemcilere yönelik şiddetini hatırlatan sosyal medya kullanıcıları İnci'ye adeta ateş püskürdü.

Kayyım rektör İnci, ABD’de üniversitelerde dalga dalga yayılan Filistin eylemlerine katıldığı için gözaltına alınan Emory Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Noelle McAfee’ye destek paylaşımı yaptı. İnci, McAfee’nin gözaltına alınmasının ‘akademik özgürlüğün durumuyla ilgili ciddi kaygılara yol açtığını’ ve ‘saygın akademik kurumların itibarına gölge düşürdüğünü’ söyledi.

İNCİ: AKADEMİK CAMİA İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ

Kayyım rektör İnci şunları söyledi:

"Emory Felsefe Bölüm Başkanı'nın tutuklanmasından derin üzüntü duyuyoruz. Bu rahatsız edici olay, akademik özgürlüğün durumuna ilişkin ciddi endişeler uyandırmakla kalmayıp, aynı zamanda saygın akademik kurumların itibarına da gölge düşürmektedir. Gazze'deki vahşete karşı barışçıl seslerini yükselten akademik camia ile dayanışma içerisindeyiz."

İNCİ'NİN 'AKADEMİK ÖZGÜRLÜK' PAYLAŞIMINA TEPKİ: ŞU PİŞKİNLİĞE BAKAR MISINIZ?

Naci İnci'nin yorumlara kapattığı paylaşım, çok sayıda 'alıntı' aldı. İnci'ye "Bu nasıl bir yüzsüzlük, sen önce kendi üniversitende olanlara bak" şeklinde yorumlar yapıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan, İnci'nin paylaşımını alıntılayıp "Şu pişkinliğe bakar mısınız?" diye tepki gösterdi. Tan, tepkisini şöyle devam ettirdi:

"Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyım rektörü Naci İnci ABD’deki 'akademik özgürlüğün durumundan derin kaygı duyduğunu' açıklamış. Adeta şaka gibi… Naci İnci akademik özgürlüğe hakikaten değer veriyorsa, önce üniversitesindeki hocalara, öğrencilere yaptığı baskılardan ve usulsüz uygulamalarından ötürü özür dileyerek işe başlayabilir. Ardından, hiç vakit geçirmeden, 'görevden affını' istemelidir."

'... BİLMESEK SİZİ CİDDİYE ALABİLİRDİK BELKİ'

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre de şu sözlerle tepkisini dile getirdi:

"Sizi protesto eden öğrencilerinizin yargılandığını, yargılama nedeniyle yurtdışı çıkış yasağı konulduğunu, bu yasak sebebiyle öğrencilerin lisansüstü eğitime burslar kazanmış olmalarına rağmen gidemediğini, hayatını kararttığınız bu gençlerin bir bölümüne hapis cezası verildiğini bilmesek sizi ciddiye alabilirdik belki. Hadi oradan…."

'BÜYÜK BİR BOY AYNASI GEREKİR?'

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, "Hangi ofislere büyük bir boy aynası gerekir? En başta bizdeki üniversite rektörlerinin..." dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar