Kayyımın yaptırdığı ampuller bir bir söndü

Kayyımın yaptırdığı ampuller bir bir söndü
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 02:53
A+ A-
Kayyımın Dersim'e 10 milyona mal ettiği ışıklandırma sistemi çökerken, kayyımın 2019 bütçesini tüketip belediyeyi borç batağında bırakmak istediği iddia edildi.

Dersim Belediyesi’ne 17 Kasım 2016’da atanan kayyım Tuncay Sonel, kentteki tek icraatı olarak bilinen ışıklandırma sistemi projesi üzerinden propaganda yaptı. Kent merkezindeki caddeler, ay yıldızlı Osmanlı lale motifleri ile süslendi. Kayyım ana yollar dışında da Seyit Rıza Meydanı, sanat sokağı ve mahalle aralarında bulunan tüm sokak ve ağaçlara da reng renk ışıltılı binlerce ampul taktı. Ekolojistler ise Dersim doğasının doğal güzelliğini bozan yapmacık ışıklandırma sisteminin kötü bir görünümden ziyade ağaçlara zarar verdiğini belirtiyor.

KAYYIMIN AMPULLERİ SÖNDÜ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Dersim’de kayyımın geçen yıl yaptırdığı ışıklandırma sisteminin, henüz bir yılını doldurmadan bir bir döküldüğü aktarıldı. Ağaçlarda bulunan birçok ampul sönerken, ana caddelerde inşa edilen direk ve ampuller de dökülmeye başladı.

‘10 MİLYON HARCANDI’ İDDİASI

Kayyım atamasından sonra çalıştırılmayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Dersim Belediye Meclis Üyesi Seydali Bulut, ışıklandırma sistemiyle belediye bütçesinin har vurup harman savurulduğunu belirterek, aydınlatma sistemine yaklaşık 10 milyonun harcandığının iddia edildiğini söyledi. Bulut, meclis üyeleri olarak belediyeden hiçbir şekilde bilgi alamadıklarını belirterek, Dersim’deki aydınlatma sisteminin halkın kültürüyle de alakalı olmadığını ifade eden Bulut, halkın bu duruma tepkili olduğunu kaydetti.

‘KAYYIM BÜTÇEYİ TÜKETİP, BORÇ BIRAKIYOR’

Kayyımın yaptığı gereksiz harcamalarla belediye bütçesine darbe vurmaya çalıştığını dile getiren Bulut, şunları kaydetti: “İnşa edilen ışıklandırma sisteminin direklerinin birçoğu dökülmüş, arızalı durumda. Işıklandırma sistemi çok gereksiz bir harcamaydı. Doğal olarak halk da buna bayağı tepkili.  Eğer bu ışıklandırma sisteminin tümü, belediye bütçesinden gidiyorsa, korkunç bir rakamdır. Kendi işyerlerimizde hiç bir şey yapmadığımız halde 2 bin TL fatura ödüyoruz. Bir de bütün bir kentin baştan aşağı aydınlatılmasını siz düşünün. Bu kadar elektrik gideri nasıl karşılanıyor, ona dair de bilgi verilmiyor halka. Halk doğal olarak faturanın kendisine kesildiğini tartışıyor. Büyük bir israf yapılıyor. Tek amaçları belediyenin 2019 bütçesini tüketmek, belediyeyi borç batağında bırakmak.”  (HABER MERKEZİ)