Kaz Dağları’nda 'Su Nöbeti' devam ediyor

Kaz Dağları’nda 'Su Nöbeti' devam ediyor
'Bu doğa düşmanlığının altında yatan hırs geleceğimizi de katletmek istiyor.'

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı havzasındaki siyanürlü altın madenine karşı bölge halkı, çevre örgütleri ve Çanakkale Belediyesi’nin başlattığı "Su Nöbeti" 3. gününde devam ediyor.

Çanakkale Belediyesi'nin Twitter hesabından nöbete dair görüntüler paylaşılarak, "Bu ses; havasını, suyunu ve toprağını savunanların sesidir.Yaşasın Kazdağları... " denildi.

Çevrecilerin Kaz Dağları'ndaki Su Nöbeti'ne yurttaşlardan, siyaset ve sanat dünyasından çok sayıda isimden de destek geldi.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan Su Nöbeti tutulan yerde incelemelerde bulundular. 

CHP'li Muharrem Erkek Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Şirketin altın madeni için ağaç katliamı yaptığı bölgede içimiz sızlayarak incelemede bulunduk. Bu doğa düşmanlığının altında yatan hırs geleceğimizi de katletmek istiyor..." dedi.

Projenin ilk aşamaları proje alanındaki ormanların ve diğer bitki örtüsünün ortadan kaldırılması ve 45 bin 650 ağacın kesileceği söylenmiş, ancak TEMA Vakfı, uydu görüntüleri üzerinde yaptıkları incelemeler, maden sahası ve  yol bağlantıları için yaklaşık 195 bin ağacın kesildiğini açıklamıştı. 

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kesilen ağaç sayısı ile ilgili açıklama geldi. Bakanlık 195 bin değil 13 bin 400 ağaç kesildiğini açıkladı. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar