Kaz Dağları'nı bekleyen tehlike: Üç maden için 1 milyondan fazla ağaç kesilecek

Kaz Dağları'nı bekleyen tehlike: Üç maden için 1 milyondan fazla ağaç kesilecek
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 04:20
A+ A-
İda Dayanışma Derneği Yöneticisi Hicri Nalbant Kanadalı Kirazlı'daki proje dışında, iki maden projesi için de çalışma yapılması durumunda bir milyondan fazla ağacın kesileceğini belirtti.

Rıfat DOĞAN


ARTI GERÇEK - Çanakkale Kirazlı'da 195 bin ağacın kesildiği maden projesinin sahibi Kanadalı firmaya ait iki maden projesi daha bulunuyor. O iki maden projesi için çalışma başladığı takdirde bir milyondan fazla ağaç kesilecek.

Çanakkale'nin su ihtiyacını karşılayan Atıkhisar Barajı'nı da etkileyeceği belirtilen Kanadalı Alamos Gold A.Ş.'ye ait altın-gümüş maden projesine karşı tepkiler giderek büyüyor. Çan İlçesi'nde bulunan ve Kazdağları bölgesinde kalan maden sahası nedeniyle şimdiye kadar 195 bin ağacın kesildiği ortaya çıkmıştı. Bakanlık ise kesilen ağaç sayısının 13 bin 400 olduğunu iddia etmişti. 

Kanadalı firmanın bu maden projesi dışında yine Çan'da Ağı Dağı ve Biga'da Çamyurt adında iki altın-gümüş maden projesi daha bulunuyor. Şirketin Türkiye'deki ayağını Doğu Biga madencilik adında bir taşeron firma oluşturuyor. Doğu Biga, Kanadalı şirkete ait Ağı Dağı ve Çamyurt adında iki maden projesinin de yürütücüsü.

ÇAMYURT MADEN SAHASININ ÖNEMLİ BİR KISMI ORMAN ALANI

İki projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporundaki detaylara bakıldığında Çamyurt maden projesinin ruhsat alanı 6 milyon metrekareye sahip. Raporda proje alanının büyük bir bölümünün orman alanı olduğu belirtilerek, "Proje alanına ait fotoğraflardan ve alan sorgularından anlaşılabileceği üzere faaliyetlerin gerçekleşeceği ÇED alanının önemli bir kısmı orman alanlarından oluşmaktadır. Sınırlı yüzölçümüne sahip tarım alanları peyzaj dokusu içinde farklılık yaratan alan kullanımıdır. Orman örtüsü yoğun örtüşü ile varlığını etkili biçimde hissettirmektedir" dendi.  

MADEN SAHASINDA 6 ADET FAY HATTI VAR

Maden çıkarılması sırasında patlatma yapılacağı belirtilirken raporda yer alan deprem haritasında Çanakkale'nin tamamının 1. derece deprem bölgesi olduğu belirtildi. Haritada maden projesinin bir fay hattı üzerinde bulunduğu, maden sahası bölgesinde ayrıca 6 adet fay hattı yer aldığı görülüyor.

AĞI DAĞI MADEN SAHASINDA ATIKHİSAR BARAJI VAR

Ağı Dağı maden projesi de 4 milyon metrekare üzerine kurulu. Sadece dört ay sürecek maden çalışması sırasında 69 bin ton altın çıkarılması planlanıyor. Proje sahasının tamamı orman alanı. Maden sahasının 45 kmlik bir yarıçap içerisinde, Bayramiç, Bakacak, Gönen, Atıkhisar, Umurbey Taşoluk ve Ayvacık Barajları yer alıyor. 

PROJE ALANININ 150 KM'LİK ÇEVRESİNDE 19 FAY HATTI VAR

ÇED raporundaki deprem haritasına göre proje alanının çevresindeki 150 kilometrelik bir yarıçap içerisinde, 19 fay ve 4 fay segmenti (KAF Hattı’na bağlı) tespit edilirken, tespit edilen faylardan 6 tanesinin proje alanı çevresindeki 20 kilometre yarıçapı içerisinde kaldığı bilgisi yer aldı.

Ağı Dağı 24 köyün içme suyunu karşılıyor.

'DİĞER İKİ MADEN PROJESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLADIĞI ANDA 1 MİLYONDAN FAZLA AĞAÇ KESİLECEK'

Kazdağları için uzun yıllardır mücadele eden İda Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hicri Nalbant, Kirazlı'daki maden projesi dışında diğer iki maden projesi için çalışma başlaması durumunda bir milyondan fazla ağacın kesileceğine dikkat çekti. Nalbant, hükümet kanadından Kirazlı'da maden projesi için sadece 13 bin ağacın kesildiği yönündeki açıklamaların komik olduğunu belirterek "Yıllardır oralardayız, karış karış biliyoruz. Projelerin ne kadar orman alanını yok edeceğini biliyoruz. Bu projelerin hayata geçmesi demek milyonlarca ağacın kesilmesi demek" ifadelerini kullandı. 

Nalbant, Kanadalı Alamos Gold firmasının hükümetin çağrısıyla Türkiye'ye geldiğini de hatırlatarak "Oraya gidip çağırdılar, gelin Türkiye'de maden çıkarın dediler. AKP'nin iki tane Çanakkale milletvekili TBMM'de Kazdağları ile ilgili verilen önergeye ilişkin yaptıkları konuşmada şirketi savundu. Şirketin avukatlığını yaptılar" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar