Kılıçdaroğlu: Hürriyet’i basan kişiyi AKP Londra temsilcisi yaptılar

Kılıçdaroğlu: Hürriyet’i basan kişiyi AKP Londra temsilcisi yaptılar
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 22:19
A+ A-
Çağdaş Gazeteciler Derneği Ödül Töreni’nde konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet gazetesini basan kişinin AKP’nin Londra temsilcisi olarak atandığını söyledi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 2018 Yılın Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni'nde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu gün gazetecilerle ilgili üç haberle karşılaştığını söyledi.

Geçtiğimiz gün gözaltına alınan üç gazeteciyi ve saldırıya uğrayan Yavuz Selim Demirağ'ı hatırlatan Kılıçdaroğlu, Hürriyet gazetesini basan saldırganın AKP'nin Londra temsilcisi olarak atandığını söyledi.

Hürriyet gazetesinde yayımlanan 'Türkiye’nin Utanç Listesi' haberiyle layık görülen Dinçer Gökçe’ye ödülünü veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer gazeteci rahat bir haber yapabiliyorsa orada demokrasi vardır" dedi.

 

'GAZETECİ RAHAT HABER YAPABİLİYORSA ORADA DEMOKRASİ VARDIR'

Türkiye'nin yarı açık cezaevine döndüğünü ifade eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin ödül törenindeki konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Sizler, aslında birer kamu görevlisisiniz. Halk adına, halkın gözü kulağı olarak onların sorunlarını gündeme getiriyorsunuz. Gazeteciliğin çok zor olduğunu biliyorum, özellikle Türkiye’de. Gazetecilikte mesai diye bir kavram yoktur. Eğer gazeteci rahat bir haber yapabiliyorsa orada demokrasi vardır. Ama haberi yapıp bunları geniş kitlelere yansıtamıyorsa, baskı görüyorsa orada demokrasi yoktur. Bugün Türkiye’de geldiğimiz nokta budur.

'EREN ERDEM, OSMAN KAVALA NEDEN İÇERİDE?'

Türkiye yarı açık cezaevi görünümündedir dersek yanılmamış oluruz. Barış isteyen bir akademisyenin pasaportunu elinden alıyorsunuz, yurtdışına çıkmasını yasaklıyorsunuz, çalışmasını yasaklıyorsunuz. Nerede yaşıyor bu insan? Bir hapishanede.

Gerçekleri dillendirmek zorunda olanlardan birisi de benim. Gazetecilere bakıyoruz. Dünyada en çok gazeteciyi hapseden ülke Türkiye. Cumhuriyet Gazetesi yazarları, Eren Erdem, Osman Kavala neden içeride? Yolsuzluk mu yaptılar? Hayır. Sadece haber yaptılar, haber peşinde koştular.

Böyle bir yapı içinde gazetecilik yapmanın çok zor olduğunu biliyorum. Bugün sizlerle ilgili 3 haberle karşılaştım. İlk haber; Hürriyet gazetesini basan kişi AKP’nin Londra temsilcisi olarak atanmıştı. Terör estiriyorsunuz ama bir partinin temsilcisi olarak atanıyorsunuz. 2. haber; 3 gazetecinin gözaltına alınmasıydı. 3. haber; Yavuz Selim Demirağ’ın saldırıya uğramasıydı. Faillerin bulunması lazım. Sağlıklı bir yargılama yapılır mı? Endişem var.

Karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım ama asla karamsar değilim. Birlikte mücadele ettiğimizde çok güzel sonuçlar elde edebiliriz. Eğer bu ülkede demokrasi olacaksa hepimiz için olacak. Ayrı ayrı değil birlikte mücadele etmek zorundayız."

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler