Kılıçdaroğlu: İstanbul’u demokrat birinin yönetmesini hazmedemiyorsunuz

Kılıçdaroğlu: İstanbul’u demokrat birinin yönetmesini hazmedemiyorsunuz
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Temmuz 2022 00:24
A+ A-
Belediye çalışmalarının engellendiğini belirten Kılıçdaroğlu, ‘İstanbul gibi bir şehir sosyal demokrat olmayan bir başkan tarafından yönetilmediği için hazmedilemediğinin farkındayız’ dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası Açılış Töreni’nde konuştu.

Belediye çalışmalarının engellendiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Çalışmalarımızın engellenmeye çalışıldığının farkındayız. İstanbul gibi bir şehir sosyal demokrat olmayan bir başkan tarafından yönetilmediği için hazmedilemediğinin farkındayız" dedi.

‘UMUDU TÜM ÜLKEYE EKECEĞİZ’

‘Bizim kültürümüzde ekmek, nimettir’ diyen Kılıçdaroğlu, "Bunu her vatandaşın kolaylıkla satın alabilmesi gerekir. Bunu yapacağız. Her evde huzurun, bereketin, sevginin, saygının olduğu bir toplum yapacağız. Sevgiyle, hoşgörüyle, kinden, intikam duygusundan uzak bir şekilde yapacağız. Ayrıştık, kavga eden bir toplum haline geldik; biliyorum. Kadın cinayetlerinin arttığını da biliyorum. Yoksulluğun derinleştiğini de biliyorum. Ama Sayın Başkan dedi ki, ‘asla biz umutsuz değiliz’ dedi; ‘bütün baskılara rağmen umudu büyütüyoruz.’ Aynı umudu Türkiye sathında da büyüteceğiz, umudu güçlendireceğiz. Herkesin bundan emin olmasını isterim" ifadelerini kullandı.

‘SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL GÖRMEYECEK’

Kılıçdaroğlu, "Sayın Sözen’in yoksullara yönelik başlattığı yardım çalışmalarını yıllar sonra İstanbul’un seçtiği genç başkan devam ettirdi. Ama biz yoksullara yapılan çalışmaları "sağ elin verdiğini sol el görmeyecek" düsturuyla yaptığımız için laf ettiler. Hani "süt dağıtacaktınız" dediler. Onlar diyor ki "İlla fakirleri dizeceksin, şovunu yapacaksın" Ondan anlamıyorlar. Getireceğiz. Millet İttifakı olarak bu ülkeyi ayağa kaldıracağız, yeniden birlik olacağız" vurgusu yaptı.

‘ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ HER ALANDA’

Ülkenin en çok ihtiyacı olan şeyin adalet olduğunu belirten Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Adaletle yönetmek. Şu anda Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu alan adalet. Hapishaneleri tıkabasa doluysa, adalet yoktur. Gazeteciler hapisteyse adalet yoktur. Uyuşturucu baronları dışarıda ama, ekmek çaldı diye insan hapisteyse bu ülkede adalet yoktur. Uyuşturucu baronlarının desteklediği bir siyasal iktidar varsa bu ülkede adalet yoktur, olamaz. Adaleti sağlayacağız her alanda. Ekmekte de adalet, suda da adalet. Mahkemede de adalet. Kurda da adalet, kuşa da adaleti sağlayacağız. Sözüm sözdür, söz. Adaleti sağlayacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye. Kendi içinde barışık olan bir Türkiye’yi millet ittifakı olarak, ayağa kaldıracağız. Ve beraber bu güzel Türkiye’yi hep birlikte  yöneteceğiz."(ANKA)