Kilise pastörüne tokat attı: ‘Hoşgörüsünü denedim’ dedi

Yayınlanma:
A+ A-
Eskişehir’de ilhan Önder gittiği kilisede ayin sırasında kilise pastörüne tokat attı. Önder, “Kötülük yapanları Hıristiyanların ödüllendireceğini ve affedileceğini söylediği için heyecanlandı. Ödül verilip verilmeyeceğini denemek için tokat attım” dedi.

Artı Gerçek - Eskişehir’de 46 yaşındaki İlhan Önder gittiği kilisedeki ayin sırasında 38 yaşındaki kilise pastörü Artun Tokatlı’ya tokat attı. Cemaat tarafından yakalanıp, polise teslim edilen Önder ifadesinde, “Vaazda Hıristiyanlığın hoşgörü dini olduğunu, örnek olarak birisinin kendisine vurduğu zaman ona karşılık vermemesi gerektiğini, hatta yüzünü uzatması gerektiğine dair sözler söyledi. Kötülük yapanları Hıristiyanların ödüllendireceğini ve affedileceğini söylediği için heyecanlandı. Gerçekten ödül verilip verilmeyeceğini denemek için tokat attım” dedi.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Önder, başsavcılık kararıyla adli psikiyatri servisine yatırıldı.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDI

İlhan Önder, 30 Ekim’de Odunpazarı ilçesi Mustafa Kemal Mahallesi Sümer Sokak’taki Protestan kilisesine gitti. Pazar ayini sırasında içeride dolaşan Önder, bir süre sonra kilise pastörü Artun Tokatlı’nın yanına gidip tokat attı. Kilisedekiler tarafından yakalanarak bir odaya kapatılan Önder, çağırılan polis ekiplerince gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilerek Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülen Önder, işlemlerinin ardından ‘din görevlisini kasten yaralama’ suçundan sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Önder daha sonra ise Başsavcılık kararıyla akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla Eskişehir Şehir Hastanesi Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri servisine yatırıldı.

‘GERÇEKTEN ÖDÜL VERİLİP VERİLMEYECEĞİNİ DENEMEK İÇİN TOKAT ATTIM’

Şüpheli İlhan Önder, sorgusunda amacının pastöre zarar vermek olmadığını öne sürerek, ‘hoşgörü testi’ yaptığını söyledi. Önder ifadesinde, şunları söyledi:

“Kiliseye gittiğimde pazar ayini vardı. Kilisede Artun ilahiler okudu, İncil’den sözler söyledi. Hatta Hıristiyanlığın hoşgörü dini olduğunu, örnek olarak birisinin kendisine vurduğu zaman ona karşılık vermemesi gerektiğini, hatta yüzünü uzatması gerektiğine dair sözler söyledi. Kötülük yapanları Hıristiyanların ödüllendireceğini ve affedileceğini söylediği için heyecanlandı. Gerçekten ödül verilip verilmeyeceğini denemek için papaz Artun’un yüzüne tokat attım. Özel olarak bu şahsa zarar vermek istesem, herkesin içinde yapmazdım. Zira pazartesi, salı, çarşamba kilisede, kilisenin işlerini takip eder, o zaman da yapabilirdim. Ben tokat attıktan sonra papaz Artun benim ellerimi sıktı ve duvara yapıştırdı. Sonra beni odaya kapatıp polise şikayet ettiler.”

‘ŞAHSI ETKİSİZ HALE GETİREREK POLİSİ ARADIK’

Pastör Artun Tokatlı ise olay nedeniyle kilise olarak çok üzüldüklerini söyledi. Tokatlı, münferit bir olay olarak değerlendirdikleri konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kilisemizdeki pazar ibadetimizde maalesef münferit, üzücü bir olay oldu. Akıl sağlığı kısmen yerinde olmayan bir şahıs tarafından saldırıya uğradık. Biz kilise olarak çok üzüldük bu duruma. Aynı zamanda gerek emniyet ve başsavcılık oldukça bu konuya karşı hassas davrandılar. Gerekli bütün ilgiyi gösterdiler. Şahıs kiliseye girdiği andan itibaren tuhaf durumdaydı. Dua sırasında Türkçe Fatiha duasını okudu. Baştan belli bir niyeti vardı. Biz dikkat etmeye çalıştık ama yine de şahıs saldırmaya, vurmak istedikten sonra belli bir yere kadar tedbir alabildik. Şahıs bana vurduktan sonra etkisiz hale getirdim. Kalabalıktı, ibadetin sonunda henüz kilise üyeleri henüz inmemişlerdi aşağıya. Şahsı etkisiz hale getirerek polisi aradık.”

OLAY GÜVENLİK KAMERASINDA

Bu arada olay, kilisenin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, kürsüde olan Artun Tokatlı’nın yanına giden şüpheli İlhan Önder’in, bir süre konuştuktan sonra tokat attığı daha sonra ise çevredekilerle birlikte bir odaya götürüldüğü görüldü. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor. (DHA)

Öne Çıkanlar