Kış lastiği artık zorunlu: Takmamanın cezası 1152 lira

Kış lastiği artık zorunlu: Takmamanın cezası 1152 lira
Kış lastiği zorunluluğu başladı: Takmamanın cezası 1152 lira. Uygulama 4 ay sürecek, 1 Nisan 2023'te bitecek.

Artı Gerçek - Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtlarda kış lastiği takılması zorunluluğu başladı. Zorunlu kış lastiği uygulaması oto lastikçilerde yoğunluk yarattı.

Güvenli ve akıcı bir trafik için sadece zorunluluk kapsamında olan ticari araçlarda değil tüm araçlarda kış lastiği kullanılması öneriliyor. Kış lastiği takmayan araçların sürücülerine 1152 lira ceza kesilecek.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak uzmanlar kış aylarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

'KARIN YAĞMASINI BEKLEMEYİN'

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği'nden (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, kış lastiği konusunda toplumda yaygın bir bilinç oluştuğunu aktararak şunları söyledi:

"Trafik hepimizin ortak alanı. Bilinçli bir araç sahibi trafiğe çıkmadan önce nasıl düzenli olarak araç bakımlarını, rutin kontrollerini aksatmadan yaptırıyorsa bulunduğu bölgenin iklim ve hava şartlarını dikkate alarak daha güvenli bir sürüş için kış lastiklerini kullanmak da bu bilincin bir parçasıdır, olmalıdır. LASİD olarak her fırsatta bu bilincin gelişmesi, toplumun her alanındaki farkındalığın artması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kış lastiği için yapacağınız zorunlu masrafı düşünmek yerine canınızı, aracınızdaki sevdiklerinizin ve trafikteki başka insanların hayatlarını koruma bilincine herkes sahip olmalı. Ortak trafik için hepimiz sorumluluk alarak tedbirli olursak trafikteki herkesin can sağlığını koruyan akıcı ve güvenli bir trafiği de hep birlikte sağlamış oluruz.’'

Kurt ayrıca, "Kış lastiği kar lastiği değildir, kış lastiğine geçmek için karın yağmasını beklemeyin" uyarısında da bulundu.

İLK CEZALAR KESİLDİ

Zorunluluğun başlamasıyla birlikte trafik ekipleri denetimlere başladı. Bursa'da İnegöl İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri, İnegöl-Alanyurt yolu üzerinde denetim yaptı. Trafik ekipleri ticari araçların kış lastiği takıp takmadığını ve kumpas adlı cihazla lastiklerin diş derinliklerini kontrol etti.

60 araç sorgulanırken, kış lastiği takmayan yedi ticari araç sürücüsüne bin 152 Lira idari para cezası uygulandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar