Kobanê Davası: Yüksekdağ ve Kışanak’ın yas hakkına tahammülsüzlük

Kobanê Davası: Yüksekdağ ve Kışanak’ın yas hakkına tahammülsüzlük
Mahkeme, Figen Yüksekdağ ile Gülten Kışanak’ın tuttukları yas nedeniyle daha sonra savunma yapma taleplerine ilişkin kurduğu yeni kararda, siyasetçilerin Pazartesi’ye kadar savunma günü vermediği taktirde savunma almayacağını belirtti.

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 18’i tutuklu olmak üzere 108 siyasetçinin 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle yargılandığı Kobanê Davası’nın 42’nci duruşmasının dördüncü oturumu bitti.

YAS TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ

Mahkeme, duruşma bitimde 1 Kasım’da Yüksekdağ’ın kardeşi Necmi Yüksekdağ ve 9 Eylül’de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gülten Kışanak’ın ablası Zeynep Özer’in vefat etmesi nedeniyle savunma gününün ertelenmesine ilişkin yeni bir ara karar kurdu.

Mahkeme, Yüksekdağ ve Kışanak’ın yaşamını yitiren yakınları nedeniyle tuttukları yassı dikkate almayarak, pazartesi gününe kadar savunma gününün belirlenmesi için başvuru yapmalarını istedi.

Mahkeme aksi taktirde her iki siyasetçinin savunmalarına başvurmayacağına dair karar kurdu.

‘İNSANİ VE AHLAKİ DEĞİL’

Avukat Kenan Maçoğlu, bu ara karara itiraz etti. Kararın insani ve ahlaki olmadığının altını çizen Maçoğlu, her iki siyasetçinin taziyeleri nedeniyle savunma sıralamanın değiştiğini ve avukatlarında kendi müvekkilleriyle yeni sıralama doğrultusunda hazırlık yaptıkları, diğer savunmalar bittikten sonra her iki siyasetçinin savunmalarını yapabileceklerini belirtti. Maçoğlu, mahkemenin verdiği bu ara kararından dönülmesini talep etti.

Mahkeme, talebe ilişkin herhangi bir karar vermedi. Duruşma yarın devam edecek. (MA)

Öne Çıkanlar