KONDA Genel Müdürü'nden erken seçim tarihi

KONDA Genel Müdürü'nden erken seçim tarihi
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ekim 2020 17:41
A+ A-
'2023 seçimlerinin normal zamanında olacağını sanmıyorum.'

2023 seçimlerinin zamanında olmayacağını düşündüğünü belirten  KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, "2021’de tartışmalar çok sert olacak. 2022’ye geldiğimizde evet, erken seçim olabilir" dedi.

Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin Genel Müdürü Bekir Ağırdır, tartışmaların odağındaki erken seçimle ilgili açıklamalarda bulundu. Gelecek seçimlerde oy kullanacak genç nesille ilgili tespitlerde bulunan Ağırdır, erken seçim için üç koşul olduğunu söyledi. Sözcü'ye konuşan Ağırdır, şunları kaydetti:

"2020 başlarken siyasi gerilimlerin artacağını söylemiştim. 2021 yılında da bu gerilimler yoğun olacak. Olağan koşullardan bakıldığında erken seçim olacağını sanmıyorum. Erken seçim olması için ön koşullar var.

Birinci koşul, iktidarın yönetim sisteminde hâkimiyetini kaybetmiş olması gerekir. Yanlış ya da doğru yönetiyorlar tartışılır ancak devlet dediğimiz mekanizmaya hâkimler. İkinci koşul, muhalefet öyle güçlenmiştir ki parlamentoda ya da siyaset zemininde iktidarın yönetme kapasitesi daralıyordur. Ancak muhalefette bir güçlenme söz konusu değil.

'MUHALAFET GÜÇLÜ OLMADIĞI İÇİN İKTİDAR SEÇİM MECBURİYETİ HİSSETMİYOR'
 
Üçüncü koşul ise iktidar sokaktaki hayatı yönetemiyordur. İşte burada bazı belirtiler var. Pandemi, pandemiye eşlik eden ekonomik kriz, dış politikadaki gerilimler gibi.

Ama muhalefet güçlü olmadığı için iktidar seçim mecburiyetinde hissetmiyor kendisini. O nedenle 2021 yılında da bu tartışmalar çok sert olacak. 2022 yılına geldiğimizde evet, erken seçim olabilir. Ancak ben, 2023 seçimlerinin normal zamanında olacağını sanmıyorum."

Öne Çıkanlar