Kürt siyasetçiler hakkında soruşturma

Kürt siyasetçiler hakkında soruşturma
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 11:43
A+ A-
Soruşturma ‘Referandum Çalıştayı’ ve ‘Afrin’ üzerinden başlatıldı. PKK adına faaliyetlerde bulunmak ile suçlanan 30’a yakın Kürt siyasetçi, emniyete giderek ifade verdi.

Remzi BUDANCİR / ARTI GERÇEK


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı,  30’a yakın Kürt siyasetçi hakkında soruşturma başlattı. Haklarında soruşturma başlatılan siyasetçiler, 13-18 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde ifade verdi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde ifade veren siyasetçi ve aydınlar, PKK adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak ile suçlanıyor.

Soruşturma kapsamında PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PSK Genel Başkanı Mesut Tek, PDK Genel Başkanı Sertaç Bucak, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Azadi Hareketi Sözcüsü Ayetullah Aşiti, PDK-T Genel Başkan Yardımcısı Şerefhan Ciziri,  PSK  Genel Başkan Yardımcıları Bayram Bozyel ve Hasan Dağtekin’inde aralarında bulunduğu 30 siyasetçi haklarındaki iddialara ilişkin ifade verdi. İfade verenler arasında  PAK MYK  üyeleri Vahit Aba, Mustafa Kalhan, Hanifi Turan, PAK PM üyeleri Salih Kaplan, Süleyman Alış, Kürt Aydın ve Siyasetçiler Fuat Önen, Yaşar Abdülselamoğlu, M. Celal Baykara, Eşref Çakan, Ali Kızılay ve Avukat Sıtkı Zilan’da bulunuyor.

ÇALIŞTAY, AFRİN AÇIKLAMASI VE SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI

Artı Gerçek’e konuşan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, 30 yakın aydın ve siyasetçinin 3-4 gündür Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde ifade verdiğini söyledi. Soruşturmanın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatıldığını belirten Özçelik, "Güney Kürdistan’da ki Referandum ile ilgili biz geçen sene Diyarbakır’da bir çalıştay düzenlemiştik. Bu çalıştayda konuşma yapanlar, katılanlar ve organize edenler hepsi hakkında soruşturma başlatılmış. ‘Neden katıldınız’, ‘amaç neydi’ şeklinde soru soruyorlar. Bir diğer gerekçe Afrin. Afrin ile ilgili partilerin veya şahısların yapmış olduğu açıklamalar ve sosyal medyadaki paylaşımlar gerekçe gösteriliyor" dedi.

"KORKU YARATMAK İSTİYORLAR"

Kendilerine PKK adına eylem ve faaliyette bulunmak suçlamalarının yöneltildiğini ifade eden Özçelik, bu tür soruşturmalar ile kendilerinin sindirilmek istendiğini söyledi. Özçelik, "Sırf dava açmak, Kürt siyasetçi ve aydınlar üzerinde bir korku yaratmak istiyorlar. Bu soruşturma ile yapmak istedikleri budur. Biz Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine ayrı ayrı gittik. İfadelerimizi verdik. Bakacağız, bu davaya da dönüşebilir. Çağrılanların yüzde 80’i ifade verdi. Savcının bunu davaya dönüştürüp dönüştürmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak" diye konuştu.

Öne Çıkanlar